loading
close
SON DAKİKALAR

TBB ve 79 barodan iktidara 'Avukatlık Kanunu' çağrısı: Teklif geri çekilirse müzakereden yana oluruz

TBB ve 79 barodan iktidara 'Avukatlık Kanunu' çağrısı: Teklif geri çekilirse müzakereden yana oluruz
Tarih: 03.06.2020 - 08:58
Kategori: Gündem

AKP'nin seçim usullerini ve baroların yapısını değiştirme hazırlığına karşı bir toplantı yaptı. Toplantı sonunda Türkiye Barolar Birliği ve 80 baro ortak bir açıklamayla iktidara müzakere çağrısı yapıldı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Barosu ve Diyanet arasındaki tartışmanın ardından baroları hedef almış, seçim usullerinin ve baroların yapısının değiştirilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılması talimatını vermişti.
Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 79 baro başkanı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında sonuç bildirgesi yayınlandı.
Bildirgede, "Hazırlanması düşünülen teklifin geri çekilmesi halinde diyalog ve müzakereden yana olacağımızı, konunun tüm muhatapları ile görüşmeye hazır olduğumuzu bir kez daha paylaşıyoruz" denildi.
TTB ve 80 baronun açıklaması şöyle:
"19 Mayıs 2020 Tarihinde TBB ve 80 Baro olarak kamuoyuna yapılan açıklamada; Pandemi süreci nedeniyle esas gündemimizin ülkemizin ve mesleğimizin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal sorunların çözümü için çaba sarf etmek olduğu ve bu nedenle Avukatlık Kanununda barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmadığımızı ve bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini  talep etmiştik.

Keza, avukatlarımızın ve barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl  muhatabın Barolar ve TBB olması gerektiğini de vurgulamıştık.

Aradan geçen sürede çağrımızın dikkate alınmadığı, aksine sürecin devam ettiği görülmektedir.

Ülke koşullarının uygun olmadığı böyle bir dönemde, avukatlık yasasında düşünülen tüm çalışmalardan vazgeçilerek ileriki dönemlerde TBB ve barolarla birlikte bir hazırlık yapılması yönündeki talebimizi ve irademizi tekrarlıyoruz.

Bu aşamada hazırlanması düşünülen teklifin geri çekilmesi halinde diyalog ve müzakereden yana olacağımızı, konunun tüm muhatapları ile görüşmeye hazır olduğumuzu bir kez daha paylaşıyoruz.

Bizler, müzakere ve diyalog kanallarının açılacağına inanıyoruz. Ancak kapalı tutulması halinde demokratik hak arama özgürlüğünün tüm gereklerini yerine getireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları