loading
close
SON DAKİKALAR

TTB: Yanlış politikaların devamında ısrar edilmesi yeni bir artış ile karşı karşıya kalmamızı kaçınılmaz kılacaktır

TTB: Yanlış politikaların devamında ısrar edilmesi yeni bir artış ile karşı karşıya kalmamızı kaçınılmaz kılacaktır
Tarih: 22.02.2021 - 13:30
Kategori: Sağlık, Yaşam

Türk Tabipleri Birliği (TTB), "Toplum katılımının önemsenmemesi, meslek örgütlerinin ve yerel yönetimlerin dahil edilmemesi il hıfzıssıhha kurullarını işlevsizleştirmiştir" açıklamasında bulundu.

1 Mart'tan itibaren her ildeki Covid-19 vaka sayıları haftalık olarak yayımlanacak ve iller vaka yoğunluğuna göre dört kategoriye ayrılacak. Bu sistemde valilikler bünyesindeki il pandemi kurullarını yetkili olacak. Şehirler özelinde alınan tedbir kararları, il pandemi kurullarınca iki haftada bir gözden geçirilecek.

TTB'den il hıfzıssıhha kurullarını yetkili kılan uygulamaya ilişkin bir açıklama yapıldı. 

Açıklamada, "Tedbir kararlarının il hıfzıssıhha kurullarınca, bölgesel ihtiyaçlara göre alınması epidemiyolojik açıdan gerekli olsa da bugüne dek kurulların bir çoğunun ‘merkezden’ alınan kararları onaylamak dışında çalışmasına izin verilmemesi, toplum katılımının önemsenmemesi, meslek örgütlerinin ve yerel yönetimlerin dahil edilmemesi bu kurulları işlevsizleştirmiştir" denildi.

TTB, "Salgına karşı, bilimsel verilere uygun, zamanında ve etkili önlemlerin alınmaması, geçmiş deneyimlere benzer yanlış politikaların devamında ısrar edilmesi yeni bir artış ile karşı karşıya kalmamızı kaçınılmaz kılacaktır" uyarısında bulundu.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları