loading
close
SON DAKİKALAR

Tüm Bel-Sen: ‘CHP'li belediyeler işçileri açlığa mahkum ediyor’

Tüm Bel-Sen: ‘CHP'li belediyeler işçileri açlığa mahkum ediyor’
Tarih: 19.11.2020 - 13:30
Kategori: Sendika

Avcılar, Esenyurt ve Bakırköy belediyelerinde TİS haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını ve açlığa mahkum edilmek istendiklerini belirten Tüm Bel-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Adem Erdem,“Bu durumu kabul etmiyoruz” dedi.

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) İstanbul 1 Nolu Şubesi ile Bakırköy, Esenyurt ve Avcılar belediyesi arasında başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri tıkandı. Tüm Bel-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Adem Erdem, anlaşma sağlanamayan belediyelerdeki görüşmeleri değerlendirerek, TİS haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını söyledi.
 
Bakırköy Belediyesi’nde 20 aydır sözleşmenin yapılamadığını belirten Erdem, sözleşme imzalanana kadar bir önceki sözleşmenin devam etmesi gerektiğini fakat belediyenin hiç ödeme yapmadığını ifade etti. Belediyeden yüzde 14 zam istediklerini belirten Erdem, “Bırakın yüzde 14 zam vermeyi, haklarımızı da elimizden almaya çalışıyorlar. Kazanılmış ikramiyelerimizi ve aylık ödentileri aşağı çekmeye çalışıyorlar. Bu durum ise memur maaşında 900 lira gibi bir eksilme meydana getirir. Zaten yoksul olan memur, sefalete mahkum edilmek isteniyor” diye konuştu.
 
'TERBİYE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR’
 
Esenyurt Belediyesi’nin önceki dönem AKP’de olduğunu hatırlatan Erdem, mevcut başkanın seçimden önce çalışanlara umut verdiğini fakat göreve gelirken işçilerin 3 ikramiyesine el koyduğunu söyledi. Belediyeyle anlaşmanın Ağustos ayından bu yana yapılamadığını dile getiren Erdem, “Esenyurt’ta yeniden 3 ikramiye, yol ve yemek istiyoruz. Bunlar insani taleplerdir. Belediye ödeme yapmıyor. Emekçileri kendi dediği noktaya çekmek için açlıkla terbiye etmeye çalışıyor” diye belirtti.
 
Avcılar Belediyesi’nde ise 8 aydır sözleşme imzalanamadığını hatırlatan Erdem, “Söylem olarak Bakırköy Belediyesi söylemleriyle yola çıktılar. Çalışanların iradesi görülünce yüzde sıfır zam teklif edildi” ifadelerini kullandı.
 
‘HAKLARIMIZ ALINMAK İSTENİYOR’
 
27 yıldır TİS yaptıklarını ve bunları uluslararası sözleşmeleri ve AİHM büyük daire kararına göre yaptıklarını belirten Erdem, belediyelerin merkezi hükümet dışında yetkili sendikalarda ayrı TİS imzalayabildiklerini dile getirdi. TİS yapılırken yasal limitlerin varlığına işaret eden Erdem, belediyelerde bu limitlerin üzerinde sözleşmeler icra edildiğinin söylendiğini fakat bunun gerçek olmadığını dile getirdi. Belediyelerde yasal limitlerinin kendilerine dayatıldığını anlatan Erdem, bu yolla mevcut haklarının ellerinden alınmak istendiğini belirtti. Erdem, “Parti politikalarında yer alan TİS maddelerine ne oldu? Seçimden önceki tutumlarından farklı bir noktaya geldiler. Emeğe emekçiye bakış açısı kusurlu hale gelmiştir” diye konuştu.
 
‘BÜTÜN YOLLAR TÜKENDİ’
 
Emekçilerin sözleşme masasına otururken birçok şeyden feragat ettiğini sözlerine ekleyen Erdem, görüşmelerin lehlerine sonuçlanmasını istedi. Belediyelerin emekçilere zam vermek yerine yüzde sıfır zamla emekçilerin açlığa mahkum edilmeye çalışıldığının altını çizen Erdem, şöyle devam etti: “Normalde kamu emekçileri illa eylem yapalım pozisyonunda değildir. Bütün yolları tükettik. Hak verilmez alınır şiarının temsilcileriyiz. Haklarımızı kişilerin iki dudağı arasında değil meydanlarda aldık. Ve buna devam edeceğiz.”
 
DESTEK ÇAĞRISI
 
Halka hizmet ürettiklerini dile getiren Erdem, şunları söyledi: “Hizmeti üreten bizlerle halkı dayanışmaya bekliyoruz. Hizmet üreten işçiler haklarını alamamakta, mağdur edilmekte, yokluğa sefalete mecbur bırakılmaktalar. Bizlere destek gösterin. 3 belediye başkanına ise çağrımız, parti programlarına uysunlar. Programlarına uysalar bu sorunlar çözülür. Emekten emekçiden yana olduklarını da görmüş oluruz.”
Kaynak : MA

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları