loading
close
SON DAKİKALAR

Tüm Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı'ndan 'Olağanüstü genel kurul' iddialarına ilişkin açıklama

Tüm Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı'ndan 'Olağanüstü genel kurul' iddialarına ilişkin açıklama
Tarih: 10.12.2019 - 11:44
Kategori: Sendika

Tüm Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Bakanı Fatma Altınel, İzmir 1 nolu şube olağan genel kurulunda mavi liste seçiminde usulsüzlük yapıldığı ve 139 üyeye bilinçli oy kullandırılmadığı gerekçesi ile olağanüstü kongre talebine ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz gün Tüm Yerel Sen Sendikası 1 Kasım itibari ile 5 Kasım'da 3.'sü yapılan İzmir 1 nolu şube olağan genel kurulda mavi liste seçiminde usulsüzlük yapıldığı ve 139 üyeye bilinçli oy kullandırılmadığı gerekçesi ile olağanüstü kongre talep edilmişti. Tüm Yerel Sen Genel Denetleme Kurulu üyesi aynı zamanda mavi liste yönetim kurulu adayı Ergül Gülmez yaptığı açıklamada seçimin sonucunu etkileyecek sayının çok üstünde üyeye oy kullandırılmadığı gerekçesi ile imza topladıklarını belirtmişti. 

Tüm Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Bakanı Fatma Altınel olağanüstü kongre iddialarına dair yazılı açıklamada bulundu. Altınel yaptığı yazılı açıklamada "Seçim olalı daha 1 ay olmuşken yeniden olağanüstü seçim hesapları yapmak, sendikamızı ileriye götürmekten çok kişisel hırs peşinde koşmakla ilgilidir. Her seçim kaybeden, yeniden seçim talep ederse sendikal demokrasiyi rafa kaldırmış olur" ifadelerini kullandı. 
 
"Kazanamadıkları seçimin sonucunu hazmedemeyenlere cevabımız nettir! Bir olarak, biz olarak çalışmaya devam edeceğiz" diyen Fatma Altınel'in açıklaması şöyle: 
 
"Bizler emekçilerin sorunları ile ilgili çalışmalar yapmak isterken maalesef ki bugün bazı basın yayın organlarında çıkan haberler neticesinde Tüm Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu olarak bu açıklamayı yapmak zorunda kalmış bulunmaktayız.

Seçim Kurulu Kararına Rağmen Yalan Söylenmektedir

Açıklamada yer alan 139 emekçiye bilinçli olarak oy kullandırılmadı iddiası gerçek değildir. Tüm Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şubemizin geçmiş dönem Yönetim Kurulu'nun 139 emekçiye oy kullandırmama gibi bir kararı yoktur. Kaldı ki seçim T.C. İzmir Konak 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılmış ve seçim sonucu Başkanlık tarafından 08/11/2019 tarih 2019/252 sayılı karar ile tarafımıza tebliğ edilmiştir. 05/11/2019 tarihinde yapılan 3. Olağan Genel Kurulumuzda bilinçli olarak oy kullandırılmadığı söylenen 139 emekçinin 9'u oy kullanmış geri kalan 130 emekçi oy kullanamamıştır. Bunun kararını da yine T.C. İzmir Konak 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı 31/10/2019 tarih 2019/141 sayılı karar ile vermiştir. Bu karar T.C. İzmir Konak 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı – İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı tarafından verilmesine rağmen bundan hiçbir şekilde bahsedilmeyerek algı yaratılmaya çalışılmaktadır.

Seçim Kurulu Olmasa Üye Olmayanlara Bile Oy Kullandırılacakmış

Ayrıca Ekim ve Kasım kesinti listelerinde yaptığımız kontroller sonucunda üyemiz olduğu söylenen 139 emekçiden 17'sinin sendikamıza bu süreçte hiç üye olmadığı görülmüştür. Yani hiç üyemiz olmayan 17 emekçiye bile oy kullandırılmaya çalışıldığını üzülerek görmekteyiz. Öyle ki iddia sahibinin 28/11/2019 tarihinde T.C. İzmir Konak 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na vermiş olduğu dilekçede 139 kişi için değil 122 kişi için itiraz edilmiştir buda açıklamada söylenen 139 sayısının doğru olmadığını göstermektedir.

Ayrıca seçimi kazanamadıkları için Yönetim Kurulumuzu karalama kampanyasına başlayan mavi liste temsilcileri Resmi Makamların verdikleri kararları tanımayarak her türlü algı operasyonlarına devam etmektedirler. Mavi liste adına yapılan açıklamada seçimlerde usulsüzlük yapıldığı için seçimin meşruluğunu yitirdiği iddia edilmiştir. Seçimin T.C. İzmir Konak 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından yapıldığını açıklamasında yazmayan iddia sahipleri T.C. İzmir Konak 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın 31/10/2019 tarih ve 2019/141 sayılı kararını, 08/11/2019 tarih ve 2019/251 sayılı kararını, 08/11/2019 tarih ve 2019/252 sayılı kararını görmezden gelmektedirler. Usulsüzlük yapıldığını iddia eden mavi liste aynı zamanda T.C. İzmir Konak 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nı da töhmet altında bırakmaktan kaçınmamaktadır.

Asılsız gerekçeyle olağanüstü genel kurul olur mu?

06/12/2019 tarihinde sendikamıza iddia sahipleri tarafından teslim edilen dilekçeler Tüm Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu olarak tarafımızca incelenmektedir. Yaptığımız incelemerde üzerinde iki tarih olan dilekçelere, tarihi ile oynanmış dilekçeye, mükerrer dilekçeye, dilekçe üzerindeki tarihten önce sendikamızdan istifa etmiş emekçilerden alınmış dilekçelere rastlamaktayız. Dilekçelere imza atan emekçilerden bazıları 29 Kasım 2019 tarihinde yaptığımız açıklamadan sonra bizimle irtibata geçerek kendilerine gerekçenin bu şekilde anlatılmadığını, 139 emekçiye Yönetim Kurulu kararı ile oy kullandırılmadığı gibi yanlış bilgiler verilerek imza istendiğini aktararak verdikleri dilekçeleri geri çekmek istediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca bizlerin buraya yazmaktan bile utandığımız "kadından başkan mı olur?" söylemi ile de imza toplanmaya çalışıldığı emekçiler tarafından tarafımıza iletilmiştir.

Sendikamızın parası her bir üyenin alın teridir!

Yapılan açıklamada seçimin maliyetinin sadece 10.000 TL olduğunu iddia eden seçimi kazanamayan mavi liste üyeleri sadece T.C. İzmir Konak 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na ödenen paradan bahsetmektedirler. Seçim için şehir dışından gelen sendikamızın diğer şube başkanları ve konfederasyon temsilcilerinin konaklama, yemek, yol gibi masraflarını, seçim için hazırlanan oy pusulası, afiş, pankart gibi matbaa giderlerini, sms gideri, seçim günü Seçim Kurulu üyeleri için ağırlama masraflarını ve tüm genel kurul süresince devam eden ikramların (çay, kahve, su vb.) masraflarından bahsetmemektedirler. Yani seçimlerin maliyeti iddia ettikleri gibi 10.000 TL değil bunun çok üstündedir. Bizler için sendikamızın 1 kuruşu bile önemliyken, kendi iddiaları olan 10.000 TL'yi bile sırf seçimi kazanamadıkları için gözlerini kırpmadan harcamaya çalıştıkları bir süreçten geçmekteyiz. Seçim olalı daha 1 ay olmuşken yeniden olağanüstü seçim hesapları yapmak, sendikamızı ileriye götürmekten çok kişisel hırs peşinde koşmakla ilgilidir. Her seçim kaybeden, yeniden seçim talep ederse sendikal demokrasiyi rafa kaldırmış olur. Kazanamadıkları seçimin sonucunu hazmedemeyenlere cevabımız nettir! Bir olarak, biz olarak çalışmaya devam edeceğiz..


 


Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları