loading
close
SON DAKİKALAR

Tüm Yerel- Sen İzmir Şubesi: Yandaş sendikacı ataması değil, acil sınav açılmasını istiyoruz

Tüm Yerel- Sen İzmir Şubesi: Yandaş sendikacı ataması değil, acil sınav açılmasını istiyoruz
Tarih: 06.07.2020 - 17:23
Kategori: Sendika

Tüm-Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şubesi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan sınavsız yapılan atamalarla ilgili bir açıklamada bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yetkili sendikanın yöneticilerinin sınavsız bir şekilde yönetici pozisyonlarına atandığı iddiasına ilişkin  Tüm-Yerel Sen tarafından yapılan açıklamada "Sayın Tunç Soyer’e sesleniyoruz. Sayın Başkan, yandaş sendikacı atamalarınıza ses çıkardık, eylem yaptık fakat görmezden geldiniz. Şimdi; emekçilerin yüreğine su serpme, yeni bir sayfa açma imkanınız var. Gelin, bundan sonra yetkili sendika yöneticilerinden atama yapmaktan vazgeçin" denildi. 

"Sınavı açın da; biz de, seçim öncesi sendikamıza ziyaretimize gelen Tunç başkanımızı alkışlamaya devam edelim" ifadelerinin yer aldığı Tüm Yerel-Sen'in açıklaması şöyle:

"Değerli belediye emekçileri; en son 2014 yılında değişikliğe uğrayan mahalli idarelerde çalışanlara ilişkin görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav yönetmeliği, 2 Temmuz 2020 tarihinde yeniden düzenlenerek, “Belediye ve Bağlı Kuruluşları İle Mahalli İdare Birlikleri Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik” adıyla, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

 Yalnızca İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları İZSU ve ESHOT Genel Müdürlüklerinde, binlerce emekçi yıllardır görevde yükselme ve unvan değişikliği için sınav açılmasını bekliyorlar.

Belediye emekçileri, birilerinin oluruyla ya da onun bunun adamı olarak anılmak suretiyle görevlendirilmek istemiyor. Bunun yerine, Devlet Memurları Kanunu’nun 3. Maddesinde yer alan ve sınıflandırma, kariyer ve yeterlilik ilkeleri doğrultusunda ve liyakate uygun biçimde atamalarının yapılmasını istiyorlar. Kendi eğitim gördüğü alanda çalışmak ve liyakate dayalı görevde yükselme her çalışanın hakkıdır. Belediye emekçileri, bu nedenle unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavı açılmasını talep ediyorlar.

Yani belediye emekçileri idareye diyor ki; kadrolar boş, bu kadrolara vekâleten ya da tedviren görevlendirme yapacağınıza, açın sınavı hak eden şef olsun, müdür olsun diyor. Ben o koltuklarda hakkımla oturmak istiyorum diyor. Torpil istemiyorum, adam kayırmaca istemiyorum diyor. Ne diyor emekçiler? Ben mühendislik okudum, teknikerlik okudum, iktisat okudum, avukatlık bitirdim, beni düz memur olarak çalıştıracağınıza, açın sınav ben avukat olarak, mühendis olarak, tekniker olarak, ekonomist olarak hizmet edeyim İzmirlilere diyor.

2 Temmuz’da yayınlanan yönetmelikle birlikte çalışanlar, haklı bir beklenti içerisindeler. Bu taleplerini idare duymazdan gelemez, gelmemeli.  Bu aşamada; büyükşehir belediyesinde yetkili memur sendikasına da büyük görevler düşüyor. Artık, “idare yönetmelik değişikliğini bekliyor“ söylemine sığınamazsınız. Sendikacılık, sadece yetkili olmakla olmuyor, etkili de olmak gerekiyor. Bugün bu anlamda tüm üyelerimize çağrı yaparak sendika avukatımızın da katılımıyla yeni yönetmeliğe dair bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik.

 İşverene buradan sesleniyoruz! 17 Temmuz 2020 tarihine kadar, sınava tabi olacak sayıyı valiliğe bildirmek gerekiyor. Artık EBYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) var. İşler hızlı yürüyor. Bugünden bu işi başlatın. Yıllardır torpil değil, sınav bekleyen çalışanı mağdur etmeyin!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç SOYER, seçim öncesinde sendikamızı ziyaret etmiş ve bu ziyaret sırasında, arkadaşlarımız sayın başkana belediyede sınav açılmadığını ve liyakate dayalı atama yapılmadığını iletmişlerdi. Sayın Başkan da bu konuda bizimle aynı görüşte olduğunu dile getirmiş ve arkadaşlarımızın taleplerine olumlu yaklaşmıştı.

Ancak sayın başkan göreve geldikten hemen sonra, Sayın Aziz KOCAOĞLU döneminde eylem yapan mevcuttaki yetkili sendika, bir anda sus pus olmuş, Sayın SOYER’in emekçiden yana imzaladığı sözleşmeyi, kendi başarısı gibi göstermekten hicap duymamıştı. Oysa sözleşme; başkanın yeni gelmesi ve iyi niyetiyle emekçilerin yüzünü güldürmüş, ancak mali haklar dışında yer alan birçok sözleşme maddesi hayata geçmemiş ve emekçilerin sorunlarına kulak tıkanmıştı. Bunun nedeni ortaya çıkmıştı. Yetkili sendika başkanı, daire başkanı olmayı içine sindirmiş, sendika yöneticisi ise, emekçiler liyakate dayalı sınav açılmasını beklerken, İZSU’ya müdür yapılmıştı. Hem de; hiyerarşi de yalnız genel müdüre bağlı bir şube müdürü olarak ödüllendirilmişti!

Buradan Sayın Tunç SOYER’e sesleniyoruz. Sayın Başkan, yandaş sendikacı atamalarınıza ses çıkardık, eylem yaptık fakat görmezden geldiniz. Şimdi; emekçilerin yüreğine su serpme, yeni bir sayfa açma imkanınız var. Gelin, bundan sonra yetkili sendika yöneticilerinden atama yapmaktan vazgeçin. Bu sınavın açılması, bir talimatınıza bakar. Sınavı açın da; biz de, seçim öncesi sendikamıza ziyaretimize gelen Tunç başkanımızı alkışlamaya devam edelim. Binlerce emekçinin talebini görmezden gelmeyin, “süre az, yetişmez” gibi söylem üreten bürokratlarınız varsa onlara da kanmayın.

            Buradan tüm emekçilerimize çağrımızdır! Gelin, en zor zamanlarda yanınızda olan, eylem yapmaktan çekinmeyen sendikanız Tüm Yerel Sen’de birleşelim."

 

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları