loading
close
SON DAKİKALAR

Turizm merkezlerinde yılbaşı heyecanı

Turizm merkezlerinde yılbaşı heyecanı
Tarih: 31.12.2012 - 15:57
Kategori: Seyahat

Yeni yıla kısa bir süre kala, Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinde yılbaşı tatili heyecanı başladı...

Yılbaşı tatili dolayısıyla yerli turist akınının beklendiği turistik bölgelerdeki otellerde hazırlıklar devam ediyor. Antalya'nın yanı sıra Güney Ege'nin ünlü turizm merkezleri Marmaris, Bodrum ve Fethiye'nin bu yıl da çok sayıda Türk turisti ağırlaması bekleniyor.

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, yaptığı açıklamada, yılbaşı tatilinde Bodrum'daki açık otellerin tamamının dolacağını söyledi. Bodrum'da genelde merkeze yakın olan otellerin açık olduğuna işaret eden Halil Özyurt, ''Yılbaşı dolayısıyla yapılan rezervasyonlarda geçen yıla oranla yüzde 5'lik artış var. Kış dönemi nedeniyle Bodrum'daki otellerin yüzde 20'si açık. Açık otel otellerde yılbaşı tatilinde özel yemekler ve eğlenceler düzenlenecek. Vatandaşların yılbaşında Bodrum'a gösterdikleri ilgiden memnunuz'' dedi.

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Gümüşhan ise Fethiye'de de yılbaşı dolayısıyla bir yoğunluk olacağını, ancak bunun istedikleri oranda olmadığını kaydetti. Gümüşhan, ''İlçe dışında yer alan büyük oteller genelde yaz aylarına endeksli çalıştıkları için kışın kapalı oluyor. Merkeze yakın olan daha küçük otellerde yılbaşı dolayısıyla çeşitli eğlenceler düzenlenecek. Yılbaşını Fethiye'de geçirmek isteyenler bu tesisleri dolduracaklar. Yılbaşında yerel sanatçılar sahne alacaklar'' diye konuştu.

Marmaris'te otellerin çoğu kapalı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı İsmail Özbozdağ ise Marmaris'teki turizmcilerin yılbaşı tatiline ve iç piyasaya yeteri kadar önem vermediğini savundu. Kısa süre sonra yılbaşı tatili olmasına rağmen Marmaris'te otellerin büyük kısmının kapalı olduğunu dile getiren Özbozdağ, ''Marmaris, bölgesel olarak Türkiye turizminin yaklaşık yüzde 10'una denk gelen turisti çekiyor. İç pazarla birlikte 2 milyondan fazla insanı ağırlayan Marmaris'te, bir bakıyorsunuz yılbaşı tatillerinde dağ fare doğurmuş. Yılbaşında gelen turist sayısı çok az ve bize yakışmayan bir tablo'' dedi.

Türkiye'de bir yılda 12 milyondan fazla insanın seyahat ettiğini vurgulayan Özbozdağ, ''Marmaris'e kaç milyon insan geliyor, bir bakmak lazım. Ben üzülüyorum. Yataklarımızın belli bir kısmını iç pazara ayırmak zorundayız. Eğer bu konuda çaba göstermezsek, yılbaşında bu tabloyla karşı karşıya kalırız'' diye konuştu.

Sokaklar ve meydanlar ışıl ışıl

Yılbaşı tatiline hazırlanan Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi turizm merkezlerinde meydanlar ve sokaklar değişik renklerdeki ışıklarla süslendi. Yılbaşı alışverişi için daha fazla müşteri çekmeyi amaçlayan mağazaların vitrinlerinde Noel Baba figürleri ve küçük çam ağaçlarıyla yapılan süslemeler dikkati çekiyor.

Marmaris'te yılbaşı eğlencesinin merkezi olması beklenen Ulusal Egemenlik Caddesi ve 19 Mayıs Gençlik Meydanı, belediye görevlileri tarafından özel olarak ışıklandırıldı. Yılbaşında açık olacak otellerin yılbaşı gecesine özel eğlenceler ve yemekler hazırlandığı belirtildi. Marmaris'teki otellerde ve eğlence yerlerinde yılbaşı gecesi genelde yerel sanatçıların sahne alacağı öğrenildi. Bodrum'da ise yılbaşı gecesi çok sayıda ünlü sanatçı hayranlarının karşısına çıkacak. Tatilciler, ünlü sanatçıların söylediği şarkılar eşliğinde yeni yıla girecek.

Antalya'daki açık otellerde yüzde 90 doluluk var


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır ise Antalya'daki otellerin 2013 yılını karşılamaya hazır olduğunu belirterek, yılbaşı dolayısıyla açık olan otellerde gerek iç piyasadan, gerekse dış piyasadan gelen misafir yoğunluğu yaşandığını söyledi.

Kasım ayı sonu itibarıyla Manavgat, Side, Belek, Lara, Kundu, Kaş, Kalkan ve Alanya'daki otellerde yaz sezonunun sona erdiğini dile getiren Çorabatır, kışın açık otellerde kongre, futbol takımlarının kampı, golf sporu ve sağlık turizmi nedeniyle rezervasyonlar yapıldığını söyledi.

Yılbaşı dolayısıyla otellerde doluluk oranının arttığına işaret eden Çorabatır, ''Antalya'daki açık otellerde yüzde 90 doluluk oranı var. Özellikle yabancı misafirlerin yılbaşı kutlamaları 24 Aralık'ta başladı. Hem 24 hem de 31 Aralık günü yeni yıla girmeleri dolayısıyla otellerde doluluk oranı arttı. Otellerde yılbaşına özel değişik animasyon, müzik programları gibi aktiveler hazırlanıyor. Bu programlar Ocak ayının 6'sına kadar devam edecek'' dedi.

Antalya'daki otellerin özellikle kış aylarında oturmuş bir müşterisini olduğunu vurgulayan Çorabatır, ''Çoğu Almanya, Hollanda Belçika, Avusturya, bu aralar da Rus misafirlerin talepleriyle karşılaşıyoruz. Bu yılbaşında fazla miktarda iç piyasadan misafir alacağımızı sanmıyorum. Yılbaşında otellerde müzik programları olacaktır. Ancak sanatçıların büyük bölümünün Kıbrıs'ı tercih edeceğini sanıyorum'' diye konuştu.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları