loading
close
SON DAKİKALAR

Turizmde erken rezervasyon dönemi

Turizmde erken rezervasyon dönemi
Tarih: 01.12.2012 - 16:14
Kategori: Seyahat

Turizm sektöründe erken rezervasyon dönemi başladı...

Prontotour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar, yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıl kadar önce yurt içi turlarda başlayan erken rezervasyonun ilk dönemlerde şubat ve mart aylarında lanse edildiğini ve neredeyse haziran ayının sonuna kadar devam ettiğini belirtti.

Her yıl gerçekleşen küçük satışlarla sistemin bugünlere geldiğini ve şu anki durumdan sektörün çok memnun olduğunu belirten Özkar, ''İlk yıllarda şubat-mart aylarında başlayan erken rezervasyon imkanları son 2 yıldır Kültür Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB'ın da desteğiyle önce ocak ayına sonra da aralık ayına çekildi. Bu yıl ise Kasım'ın ortalarında erken rezervasyonu başlattık'' dedi.

2012 erken rezervasyonunda en çok gemi turları tercih edildi

2012'nin erken rezervasyonlar anlamında önceki yıllarla kıyaslandığında önemli bir satış oranı kaydedildiğini vurgulayan Özkar, ''2012'nin erken rezervasyon şampiyonu geçmiş yıla kıyasla yüzde 155 artışla gemi turları oldu. Geçmiş yıllarda sadece üst düzey tatilci portföyünün tercih ettiği gemi turları, dünya gemi pazarında yaşanan rekabet ortamı, Türk limanlarının daha sık kullanılıyor olması ve erken rezervasyonda oda başı 300 avroya varan indirimler nedeniyle daha ulaşılabilir rakamlara düştü. Böylelikle 2012 yılı erken rezervasyonunda satış patlamasına ulaşıldı'' diye konuştu.

'Tatil herkesin hakkı'

2013 yılı için erken rezervasyon kampanyasını da bu ayın ortalarında başlattıklarını ifade eden Özkar, şunları söyledi: ''Gemi ve nehir turlarıyla yurt dışı tur paketleri daha erken rezervasyonun ilk günleri olmasına rağmen turizmcilerin yüzünü güldürdü. Kültür Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB'ın da kısa bir süre içinde, billboard ve yazılı medyada yapacağı reklamlar sonucu erken rezervasyonun artık bir devlet politikası içinde 'Tatil Herkesin Hakkı' sloganıyla daha da hareketleneceğini düşünüyoruz. Bu yıl 31 Aralık'a kadar yapılan rezervasyonlarda odabaşı 300 avroya varan indirimler yapılıyor.''

Bilhassa 31 Aralık'a kadar devam edecek 1. erken rezervasyon döneminde tur paketi alanların, birebir maliyetine turu satın aldıklarını ifade eden Özkar, ''Ayda 59 liradan başlayan taksitlerle erken rezervasyonda yurt dışı tur paketi satın almak mümkün'' dedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları