loading
close
SON DAKİKALAR

Uzaktan eğitimde skandal: Adnan Menderes'in idamı ortaokul öğrencilerine detaylıca izletildi

Uzaktan eğitimde skandal: Adnan Menderes'in idamı ortaokul öğrencilerine detaylıca izletildi
Tarih: 23.03.2020 - 14:20
Kategori: Eğitim

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de okullara verilen aranın ardından başlayan uzaktan eğitim sisteminde ortaokul öğrencilerine Adnan Menderes’in idam sahnesi detaylı şekilde anlatılması tepki çekti.

Uzaktan eğitim sisteminin derslerinin yayınlandığı TRT Eba TV'nin ortaokul öğrencilerine yönelik derslerinde idam edilen Başbakan Adnan Menderes'in idam görüntüleri detaylıca izletildi.

Öğrencilere derslerden önce Demokrat Parti belgeseli izletildiği ve EBA TV'nin lise kanalında ise ilahi yayını verildiği ortaya çıktı.

Skandal uygulama sosyal medyada tepki çekti. 

CHP'nin RTÜK'teki temsilcisi İlhan Taşçı duruma tepki göstererek, "RTÜK Yasası “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin zihinsel gelişimine zarar verebilecek türde" yayınların ekranlarda yer alamayacağını hüküm altına almaktadır. TRT'nin yayını ise yasanın bu hükmünün açıkça ihlal edilmesidir" açıklamasında bulundu.

İlhan Taşçı'nın açıklamaları şöyle:

"Koronavirüsü nedeniyle bugün başlayan uzaktan eğitim sisteminin yayınlandığı TRT EbaTV’nin ortaokul öğrencilerine Adnan Menderes’in idam görüntülerinin izletilmesi açıkça suçtur! Bu suç, TRT Genel Müdürü başta olmak üzere yayında sorumluluğu bulunan herkesi bağlar. 

TRT’nin çocukların sırf ders için ekran başına geçtiği ders yayını “arasına propaganda” iliştirilmesi RTÜK Yasası’nın 8. Maddesinin 2. Fıkrasında tanımlanan suç ile de birebir örtüşmektedir. Bu yayının çocukların zihinsel gelişimine zarar vereceği açıktır!

RTÜK Yasası “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin zihinsel gelişimine zarar verebilecek türde" yayınların ekranlarda yer alamayacağını hüküm altına almaktadır. TRT'nin yayını ise yasanın bu hükmünün açıkça ihlal edilmesidir.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin biran bile duraksamaya yer vermeden bu yayınla ilgili İzleme Dairesi'nin değerlendirme raporu hazırlaması talimatını vermelidir. RTÜK Başkanı, hazırlanacak bu raporu da yasanın kendisine verdiği yetkiyle Üst Kurul gündemine getirmelidir.

Bu yayın nedeniyle TRT Genel Müdürü İbrahim Eren başta olmak üzere ilgililer hukuken sorumlu, olağanüstü günler yaşadığımız şu günlerde vicdanen de sorunludurlar! Halkın parasıyla yayın yapabilen TRT'yi siyasi propaganda ekranına dönüştürenleri kamuoyunun dikkatine sunuyorum."

Sosyal medyadaki tepkilerden bazıları ise şöyle:

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları