loading
close
SON DAKİKALAR

Yanlış mastürbasyon kurbanı olmayın

Yanlış mastürbasyon kurbanı olmayın
Tarih: 11.02.2012 - 19:10
Kategori: Sağlık, Yaşam

Cinsel yaşamın gelişiminde önemli bir rol biçilen mastürbasyonun kişisel bir keşif olduğu bir gerçek

Cinsel yaşamın gelişiminde önemli bir rol biçilen mastürbasyonun kişisel bir keşif olduğunu ve ergenlik döneminde bu keşifte yapılan yanlışlıkların, ileride cinsel hayatı olumsuz bir şekilde etkilediğini söyleyen Dr. Cem Keçe, önemli bilgiler aktardı.
“Ülkemizde cinselliğe yönelik tabular nedeniyle erkeklerin çoğunun mastürbasyonu keşiflerinde ve uygulamalarında yanlışlıklar yaşanabilmektedir. Ülkemizde erkek cinsel organına verilen değer oldukça fazla iken, erkeğin cinsel gelişim sürecinde olması gereken cinsel eğitiminin ihmal edilmesi oldukça ilginçtir. Erkeğin mastürbasyonu yanlış öğrenmesi ve uygulaması ilerideki cinsel hayatında çoğu zaman kabuslar yaşamasına sebebiyet verebilmektedir.”
Klasik Mastürbasyon ve Travmatik Mastürbasyon
“Erkeklerin arkalarına yaslanıp penislerini bir elleriyle aşağı yukarı yaptıkları hareket ‘klasik mastürbasyon’, erkeğin ilerideki cinsel uyumunu kolaylıkla yapabilmesini sağlarken; yatağa yüzüstü uzanarak ve misyoner pozisyonunu taklit ediyormuş gibi penislerini yatağa, yastığa, döşemeye ya da ellerine sürterek eğlenceli hale getirmeye çalıştıkları ‘travmatik mastürbasyon’ gerçekte peniste travma yaratabilen bir metottur.
Travmatik mastürbasyon yapan erkeklerin ileriki yıllarda cinsel sorunla karşılaşma olasılıkları oldukça fazladır. Travmatik Mastürbasyon Sendromu (TMS) tek başına bir cinsel işlev bozukluğuna sebep olmasa bile, ortaya çıkartıcı bir etken olarak rol oynayabilmektedir.
TMS yaşayan erkeklerin ereksiyonla ilgili sorunlar yaşamaları, cinsel ilişkiyi yarım saatten fazla sürdürdükten sonra bile boşalamamaları, penisi vajinadan çıkararak partnerin bacağına ya da yatağa bastırarak boşalmaları mümkündür.

Ayrıca partnerlerinin bu durumu rahatsız edici bulmaları nedeniyle kendilerini aşağılanmış, suçlu ya da cinselliğe yönelik performans anksiyetesi içinde bulma olasılıkları artmakta, çift arasında sorunların ortaya çıkmasına ve çiftin hem cinsellikten hem de birbirlerinden uzaklaşmasına, birbirlerine yönelik öfke duymalarına sebebiyet verebilmektedir.

Tüm bunlarla birlikte erkeğin cinsel organına baskı ve sürtünme yoluyla yaptığı mastürbasyon, penis damarlarının fizyolojik olarak zarar görme olasılığını artırabilmektedir.”
Travmatik Mastürbasyon Sendromuna Çözüm
TMS’nun cinsel ilişkiye girerek tedavi edilmesinin mümkün olamayacağını ifade eden Psikolog Serap Güngör şunları kaydetti:
“TMS yaşayan erkekler genellikle bir partnerle yaşayacakları cinsel ilişki ile travmatik mastürbasyon sendromundan kurtulacaklarını düşünmektedirler. Oysa bunu yaptıklarında ereksiyon olamama, boşalamama, haz alamama ya da cinsel duyularının olmayışı gibi olumsuzlukları sıklıkla yaşamaktadırlar. 

Bu nedenle genellikle eşleri ile sürtünme yolu ilişki, ilişkiden uzaklaşarak mastürbasyona yönelme ya da eşlerinden uzaklaşma şeklinde davranışlar sergileyerek sorunlarını çıkmaza sokabilmektedirler. TMS’dan kurtulmak isteyen erkekler için tek çözüm yolu, geleneksel mastürbasyon yönteminin öğrenilmesidir. Erkeğin öncelikle yüzüstü uzanarak mastürbasyon yapma alışkanlığından vazgeçmesi gerekmektedir.
Geleneksel mastürbasyona alışmak biraz zaman alacaktır. Bu süreçte uzun bir süre boşalamama yaşamaları ve haz duygularının kapalı olması normaldir, panik yapılmaması gerekmektedir. 

Önemli bir diğer nokta ise; mastürbasyonun haftada birkaç defayla sınırlandırılmasıdır. Böylece bir süre mastürbasyon yapılmadığında penis duyumlara karşı daha hassaslaşacaktır ve geleneksel yönteme alışmak kolaylaşacaktır. Cinsel ilişkiye uyum sağlama evresine geçilmeden önce en az bir ay boyunca geleneksel mastürbasyon uygulanmalı ve alıştıktan sonra süreç tamamlanmalıdır.”

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları