loading
close
SON DAKİKALAR

YKS sonuç raporu açıklandı: 550 bin aday barajı geçemedi

YKS sonuç raporu açıklandı: 550 bin aday barajı geçemedi
Tarih: 27.07.2020 - 14:36
Kategori: Eğitim

YKS sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere göre, öğrencilerin 40 soruluk Türkçe testindeki net ortalaması 14’te, Temel Matematik testindeki net ortalaması ise 5,5’te kaldı. Sınava giren 550 bin adayın barajı geçemediği öğrenildi.

Koronavirüs gölgesinde 2 milyon 296 bin katılımcı ile gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın sonuç raporu, eğitim sistemindeki iflası bir kez daha gün yüzüne çıkardı. YKS sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere göre, öğrencilerin 40 soruluk Türkçe testindeki net ortalaması 14’te, Temel Matematik testindeki net ortalaması ise 5,5’te kaldı. Sınava giren 550 bin adayın barajı geçemediği öğrenildi.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre 27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen YKS’nin sonuç raporu, eğitim sisteminin içinde bulunduğu olumsuz tabloyu ortaya koydu. Temel Yeterlilik Testleri ve Alan Yeterlilik Testleri olmak üzere iki farklı oturumda gerçekleştirilen sınavda öğrenciler, hemen her testte başarısızlığı yüksek oldu. Öğrencilerin büyük bölümü Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında gerçekleştirilen AYT testlerinin tamamında soruların yarısına dahi doğru yanıt veremedi.

ÖĞRENCİLER “NET” DEĞİL

ÖSYM’nin açıkladığı, “YKS Sayısal Veriler” kitapçığına göre, 40 soruluk Türkçe testinde adayların net ortalaması 14’ oldu. Adaylar, 20 soruluk Sosyal Bilimler testinde ortalama 7,7 net yaparken 40 soruluk Temel Matematik testindeki net ortalaması 5, Fen Bilimleri testindeki net ortalaması ise 2,6 olarak gerçekleşti.

Benzer bir tablo, AYT oturumunda da yaşandı. Buna göre, adaylar 24 sorunun yöneltildiği Türk Dili ve Edebiyatı testinde ortalama 4,7 net yaptı. Adayların, 10 soruluk Tarih-1 testindeki net ortalaması 1,4, 11 soruluk Tarih-2 testindeki net ortalaması ise yine 1,4 olarak belirlendi. Öğrenciler, AYT oturumundaki 40 matematik sorusundan ortalama 7,5 net çıkartırken bu sayı 12 soruluk Felsefe Grubu testlerinde 2,2, 14 soruluk Fizik testinde ise 1 olarak kaydedildi.

BAŞARI YÜZDE 50’Yİ BULMADI

Adayların TYT’deki ders başarı oranları şöyle gerçekleşti:

>> Türkçe: Yüzde 36,

>> Sosyal Bilimler: Yüzde 39,

>> Matematik: Yüzde 14,

>> Fen Bilimleri: Yüzde 13.

SAYISAL ZORLADI

Rapora göre, üniversite adayları en çok sayısal testlerde zorlandı. Sınavda, 170 puanı yabancı dil alanında yüze 86, sözel alanda yüzde 83, eşit ağırlık alanında yüzde 73 oranında aşılırken sayısal alanda sadece yüzde 58 oranında aşıldı. Sınava giren toplam 550 bin aday, barajı geçemedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları