loading
close
SON DAKİKALAR

Yunanistan'ın Batı Trakya'da Türk azınlığa ait okulları kapatmasına Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki

Yunanistan'ın Batı Trakya'da Türk azınlığa ait okulları kapatmasına Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki
Tarih: 12.08.2020 - 11:58
Kategori: Gündem

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Batı Trakya'daki Türk azınlığa ait 8 ilkokulu kapatmasına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı, "Yunanistan’ı, Lozan Barış Antlaşması hükümleriyle bağdaşmayan, azınlık mensubu çocukların eğitim haklarını çeşitli bahanelerle ihlal etme politikasına son vermeye ve bahsekonu okulları yeniden açmaya davet ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:
"Yunanistan, son 25 yıldır Batı Trakya Türk Azınlığına ait olan ilkokulların faaliyetini, ülkedeki tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayılarının yetersizliği bahanesiyle, azınlığa danışmadan sistematik olarak “geçici durdurma” yoluyla kapatmaktadır.

Bunun son örneğini, azınlığın sekiz ilkokulunun daha kapatılması teşkil etmiştir. Bu kararla, 25 yıl önce 231 olan Türk azınlık ilkokullarının sayısı 115’e inmiştir.

Yunanistan'ın bu uygulaması, Batı Trakya Türk Azınlığına yönelik olarak onyıllardır sürdürülen asimilasyon ve baskı politikasının bir parçasıdır. Avrupa Birliği de bir üye ülkede insan haklarının sistemli bir biçimde ihlal edilmesine seyirci kalmaktadır.

Yunanistan’ı, Lozan Barış Antlaşması hükümleriyle bağdaşmayan, azınlık mensubu çocukların eğitim haklarını çeşitli bahanelerle ihlal etme politikasına son vermeye ve bahsekonu okulları yeniden açmaya davet ediyoruz.

Bu konuda, Batı Trakya Türk Azınlık kurum ve kuruluşları tarafından yapılan açıklamaları destekliyor; konuyu uluslararası toplumun ve insan hakları örgütlerinin dikkatine getiriyoruz.

Batı Trakya Türk Azınlığının eğitim sorunlarının çözülmesi için Yunanistan makamları nezdindeki girişimlerimiz Lozan Barış Antlaşmasının tesis ettiği mütekabiliyet esasına göre kararlılıkla sürdürülecektir."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları