loading
close
SON DAKİKALAR

Zeydan Karalar: Hedefim Adana’yı büyük bir köy olmaktan çıkarmak

Zeydan Karalar: Hedefim Adana’yı büyük bir köy olmaktan çıkarmak
Tarih: 30.05.2020 - 10:16
Kategori: Yerel

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Başkanlığı 2 dönem yapmak istiyorum, 3’üncüyü bilemem. Yaptığım işi sonuna kadar götürmek istiyorum" dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Amacım Adana'da iyi bir belediye başkanı olmak. Adana'yı büyük köy olmaktan çıkarıp iyi bir noktaya getirmek. Şu an ikinci dönemi de yapmak istiyorum ancak üçüncü dönem olur mu artık onu bilemem" diye konuştu. Başkan Karalar, şu anda belediyenin durumu iyi olmadığı için istihdam taleplerini karşılayamadıklarını hatırlatarak "Belediye müthiş bir sıkıntı içindeyken bunu karşılayamayız ama o günler de gelecektir" ifadesini kullandı.

Sözcü'den Mehmet Serbes'e konuşan Zeydan Karalar şunları kaydetti:

"-Eskiden 23.00-24.00'te eve gelirken şimdi 19.00-20.00'de evde olabiliyorum. Kitap okumak, futbol oynamak-seyretmek, yüzmek hobilerim. Yazları Deniz Baykal kadar olmasa da epey kulaç atarım. Son zamanlarda masa tenisi, pinpon oynuyorum.

-1984'in son aylarında 45 bin lira maaş, görevden alınınca geriye doğru kesintilerle 10 bin liraya düştü. Bir çocuğum var, 10 bin lira maaş alıp 12 bin lira kira veriyorum. Çok ciddi ekonomik sıkıntı çektik. Teklif gelince 110 bin lira maaşla Gebze'de kurulu olan AEG-ETİ'nin tamamı Almanların olan elektrik trafosu ve elektrik motoru üreten Gebze'deki fabrikasında işe başladım. 110 bin lira maaşla çalışmaya başlayınca dünyalar bizim oldu. Araba, ev ve market satın aldık. 1991'de Sedat Doğan ÇUKOBİRLİK'te genel müdür olunca bizi İplik Dokuma Fabrikası'nın başına getirdi. Eşim gitmemizi istemedi. Adana sevgim ve dostlarıma özlemim ağır bastı. 6 yıl kadar sonra yönetim değişti, arkadaşlarım görevden alınınca siyasi tavır göstererek oradan ayrıldım. 1996'da Okan Tekstil'de Gaziantep fabrika müdürü olarak işe başlayıp genel müdür olduğunu ifade eden Karalar, “12 yıl genel müdürlük yaptım. Maddi olarak neyimiz varsa o yılların bir eseri.

2005'te ailemin hasretine dayanamayıp Adana'ya döndüm. Ateks ve Başkent Pres adlı iki şirket kurup tekstil ve asıl işim olan çelik sektöründe faaliyet göstermeye başladım. Şimdi biri makine, diğeri tekstil mühendisi olan oğullarım şirketlerin başındalar ve çok iyi idare ediyorlar.

Eşim her zaman yanımda oldu. Arada bir bana ‘Kendini fazla yoruyorsun. Fazla çalışıyorsun' diye fırça atıyor. Ancak Adana'nın sorunları büyük, belediyenin sıkıntıları çok, büyük bir borcun içindeyiz ve insanlar hizmet bekliyor.

Hizmet üretmek için gece gündüz çalışmak zorundayız. Ben ‘Ne yapayım elimden bu kadar geliyor' diyebilen bir belediye başkanı değilim. Yaptığım işi sonuna kadar götürmek ve en iyisini yapmak isterim.

Bir işi yarım yapmam, belediyenin her şeyine bakarım, gelir giderini denk getirmem gerek. ‘Böyle gelmiş, böyle gider… Bu kadar da yeter' diyemem, aza razı olan bir insan değilim.

Böyle devasa yerleri düzende tutmak kolay değildir. Belediyede önemli değişiklikler yaptık, genç dinamik ve yetkin insanları göreve getirdik. Çalışma gücümü Adana sevgisinden alıyorum ve bu beni yormuyor."

Zeydan Karalar'ın öğretmen eşi Nuray Karalar ise şunları söyledi: 

"Belediye başkanının eşi olmak zor. Ben sabah saat 08.00'de okula gidiyorum. Zeydan çoğu kez benden önce çıkar. Gece 24.00'te eve gelir. Seyhan Belediyesi'nde ne kadar başarılı olduğunu Adana gördü. Ben başkanla ilgili bütün yorumları okurum, haksız eleştiriler oldu mu elimde olmadan sinirleniyorum. Ne kadar çalıştığını, en yakından gören benim çünkü. Başkanın eşi olmak zor, yüküm arttı. İnsanlara elimizden geldiğinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sadece kendi mesleğimi yapamıyorum…

Okula gider gitmez velilerden öğretmenlere, müdürlere kadar isteklerle karşılaşıyorum. Hepsine elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz ama yetişmek maalesef mümkün değil. Gündemi iyi takip etmeye çalışıyorum, vatandaşların şikayetlerini zaman zaman Zeydan Bey'e aktarıp çözülmesini istiyorum."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları