loading
close
SON DAKİKALAR

Ziya Selçuk: EBA TV, yaz aylarında da yayınına devam edecek

Ziya Selçuk: EBA TV, yaz aylarında da yayınına devam edecek
Tarih: 04.06.2020 - 14:37
Kategori: Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA TV'de yaz aylarında da eğitim verileceğini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çankırı ve Bitlis'teki öğretmenlerle video konferans yoluyla görüştü. Bakan Selçuk, hem öğrencilerin hem de kendilerinin 2 buçuk aydır yaşadıkları uzaktan eğitim deneyimine alıştıklarını, uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimle birlikte de devam etmesini istediklerini belirten öğretmenlere EBA'nın yaz ayı içinde de yayına devam edeceğini söyledi.

Selçuk, "Yaz aylarında da EBA TV ve EBA internetteki faaliyetlerimiz dolu dolu geçecek. Okuma yazma konusunda sorun yaşayan ilkokul 1. sınıftaki öğrencilerimizden tutun da üniversiteye hazırlanan 12. sınıftaki gençlerimize kadar... Herhangi bir hobi konusunda eğitim almak isteyen yetişkinlere, anne baba eğitimlerinden öğretmen eğitimlerine kadar çok zengin içeriklerimiz olacak.

Ben orta vadede çocukların bazı dersleri uzaktan almasını istiyorum. Sürekli teorik dersler olmamalı okulda. Bir boşluk olmalı. Ve o boşlukta da çocuklar sosyalleşmek için arkadaşlık için atölyelerde vakit geçirmek için zamana ihtiyaç duyuyorlar. Bu vesileyle de uzaktan öğretimin altyapısını iyileştirmekle ilgili de büyük bir proje başlattık. Türkiye'nin dünyada uzaktan eğitim alt yapısı en iyi birkaç ülkeden biri olacağını şimdiden müjdeleyebiliriz" dedi.

Çocuklar için oyun temelli bir uyum süreci
Bakan Selçuk, meslektaşlarına yüz yüze eğitim başladığında devreye girecek uyum çalışmaları konusunda da bilgi verdi. Oyun temelli bakış açısını çok önemsediğini belirten Selçuk, "Okullar açıldığında Eylül ayında çocuklarımızın oyun temelli bir uyum ve adaptasyon süreci geçirmelerini istiyoruz. Bunun için de bazı etkinliklerle ilgili kitapçıklar hazırladık, öğretmen eğitimi planlıyoruz. Çocuklarımızın uyum sürecinin kolaylaşması için hangi faaliyetler hangi yaş grubunda nasıl yapılabilir bununla ilgili kitaplar dokümanlar hazırladık. Böylece daha yumuşak bir geçiş yapmayı planlıyoruz." dedi.

"Dijital eğitimin alt yapısını güçlendirmek için yatırımlarımız başladı"
Yeni dünya düzeninde eğitimin dijitalleşmesi Bitlis'te yapılan "Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları"nda da gündemin ilk sırasındaydı.

"Gördük ki başka bir dünya geliyor ve biz çocukları bu dünyanın geleceğine göre yetiştirmeliyiz" diyen Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yeni süreçte Türk milli eğitim sisteminin uzaktan eğitimi de içine alan şekilde yeniden tasarlanması gerekiyor. Biz buna bir yıl önce başlamıştık. Salgın döneminde birçok ülkeden daha hızla harekete geçerek ulusal düzeyde uzaktan eğitimi gerçekleştirebilmemizin sebebi de bu çalışmalarımız. Bizim dijital eğitim alt yapımızın güçlenerek devam ettiğini göreceksiniz. Yatırımlarımız başladı."

"Aşık Veysel bizim hiza taşımız"
"Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları"na her yörede farklı ezgilerle öğretmenler renk katıyor. Bitlis'te ise müzik öğretmeni Veysel Sulukaya kent ile özdeşleşen "Bitlis'te Beş Minare" türküsünü seslendirdi. Bakan Selçuk da türküye eşlik etti.

Cangül Türkgüzeli'nin arkasında sazları gören Ziya Öğretmen, bir türkü de ondan dinlemek istedi. Cangül öğretmen sazıyla Aşık Veysel'in  "Anlatmam Derdimi Dertsiz İnsana" türküsünü söyledi.

Cangül öğretmene teşekkür eden Bakan Selçuk, "Aşık Veysel bizim hiza taşımız. Ne güzel söylemiş 'Derdim bana derman imiş bilmedim, hiçbir zaman gül dikensiz olamaz' diye üzerinde günlerce düşünsek yeridir." dedi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları