loading
close
SON DAKİKALAR

Ziya Selçuk'tan kreşlerle ilgili açıklama

Ziya Selçuk'tan kreşlerle ilgili açıklama
Tarih: 20.11.2020 - 11:46
Kategori: Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kreşlerin durumuyla ilgili "Çalışan annelerin okul öncesi eğitim kurumlarına çocuklarını verebilmesi yönünde bugün içinde olumlu bir haber yansıyacaktır diye düşünüyorum. Şu sırada onunla ilgili çalışmalar devam ediyor" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT Haber canlı yayınında eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtladı. 

Bakan Selçuk’un açıklamaları şöyle:
"(Uzaktan eğitim kararı nasıl alındı?) Günlük olarak izleme değerlendirme yaptık. Tavsiye üzerine bu kararı aldık.

Gelişmeleri takip edip kararlarımızı sürekli güncelliyoruz. Defalarca okullara gittim. Gördük ki çok iyi bir düzen var.

Biz bir uygulama yaptırdık ve bu uygulama ile her bir sınıf düzeninde öğrencilerin velilerin öğretmenlerin servis şoförlerini takip etme imkanı var.

Toplumdaki genel artış okulları da risk altına sokuyor. Bilim Kurulu'ndan “okulların kapanmasını tavsiye ediyoruz” şeklinde bir karar ortaya çıktıktan sonra bizim “hayır kapatmıyoruz” demenin anlamı yok.

Daha önce yapılan sınavlar geçerli olacak.

Yıl sonuna kadar stajlar yapılmayacak. 4 Ocak tarihine kadar yapılmaması yönünde karar alındı.

Evlatlarımızı riske sokan bir şey yapmayız. Mümkün olduğu kadar öğrencilerimizin öğretmenlerimizin dolaşmalarını azaltmayı hedefliyoruz.

Bunu hedeflerken haftada bir gün sınava gidilmesi de doğru değildi. O yüzden sınavları erteledik. 4 Ocak'ta okullar açıldığında hangi hafta neler yapılacak tarihleri belirledik. 4 Ocak sonrası sınavlarda da eksik kalan ne varsa onların tamamlanmasını bekliyoruz. Simülasyon olarak yaptığımız için tarihleri paylaşmak şu an doğru değil.

(Kreşlerin urumu) Bugün içinde olumlu bir haber yansıyacak. Çalışan annelerin okul öncesi eğitim kurumlarına çocuklarını verebilmesi yönünde bugün içinde olumlu bir haber yansıyacaktır diye düşünüyorum. Şu sırada onunla ilgili çalışmalar devam ediyor.

(1. sınıflar için farklı bir uygulama olacak mı? Elbette farklı bir durum üstünde çalışıyoruz. Geçen sene de böyleydi. Okuma yazma öğreniyorum isimli bir kuşak hazırladık. Her bir öğrencimizin çizgi ve ses çalışmaları ile ilgili programlarını oluşturduk, TRT'de yayınladık. Yaz okulları açtık. Okuma yazma kuşağı oluşturduk. Bu yine böyle devam ediyor. Okuma yazmayı güçlendirmek için, okuma yazma rehberliği, öğretmenler için kolaylaştırıcı rehberler bunların hepsi hazır. Kullanıyoruz. Sınıftaki yüz yüze durumu elbette karşılamaz. Ama çocuklarımız ne yapacaklarını adım adım televizyonda da her gün görsün. Ders kitabı dışında da ilk kez kaynak verdik.

Öğretmenlerimiz bu süreçte çok daha fazla yoruluyor. Hepsinin ek ders ücreti bu dönemde de ödenecek."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları