loading
close
SON DAKİKALAR

112 meslek örgütünden çağrı: 'Geç olmadan, kapatılan hastaneleri açın'

112 meslek örgütünden çağrı: 'Geç olmadan, kapatılan hastaneleri açın'
Tarih: 06.04.2020 - 17:11
Kategori: Sağlık, Yaşam

Korona virüsü salgını sürecinde salgının her geçen gün yayıldığını ve ölümlerin hızla arttığını ifade eden 112 meslek örgütü, sendika ve siyasi parti temsilcilikleri ortak açıklamada bulundu.

Ankara’da şehir hastanelerinin açılması sürecinde kapatılan hastanelerin yeniden açılmasını talep eden ve aralarında Ankara Barosu, Ankara Tabip Odası gibi meslek örgütlerinin de olduğu örgütlerin ortak açıklamasında, “Ankara da salgından en çok etkilenen şehirlerimizden, üçüncü sırada olup hastalığın yayılması yönünden en riskli iller arasında sayılıyor” denildi.

Şehir hastanelerinin kapatıldığı süreçte kurulan ‘Hastanemi Kapatma Platformu’nun adının ‘Hastanemi Açın Platformu’na dönüştürüldüğü belirtilen açıklama şöyle:

"Ankara salgına en köklü, en fazla acil hasta karşılayan, kolay ulaşılabilir, üst düzey sağlık hizmeti veren  hastanelerinin kapatıldığı bir dönemde yakalandı. Şehir Hastanesi'nin işleyişinin oturmadığı, ulaşım sorunları, büyüklük, değişik hastanelerden gelen hekimler ve sağlık çalışanlarının entegrasyon ve ortak çalışma alışkanlıklarını geliştiremedikleri, hastaların bu hastaneye gitme konusunda istekli olmamaları nedeniyle diğer hastanelerin iş yükünün arttığı bir Ankara sağlık ortamından söz ediyoruz. Yepyeni, dev gibi, hastaların yoğun olarak yönlendirildiği, ancak sağlık çalışanlarının camlarını açıp havalandıramadıkları, enfekte hastaların yoğunluğundan dolayı kendilerini rahat hissedemedikleri bir hastane ile karşı karşıyayız.

Bizler Ankaralı hekimler, sağlıkçılar, mimarlar, mühendisler, şehir plancıları, memurlar, işçiler, öğrenciler, emekliler, kısacası Ankaralılar olarak Şehir Hastaneleri sürecinde mevcut hastanelerimizin kapanmaması için mücadele ettik, Hastanemi Kapatma Platformu'nda bir araya geldik. Yetkililer çağrılarımıza kulak tıkadı, altı hastanemiz kapandı. Bunlardan biri, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi bu zor dönemde can simidi oldu, ne iyi ki tekrar sağlık hizmetleri için kullanılmaya başlandı, karantinaya alınan kişiler ve hastaların tedavisi için kullanılmaya başlandı.

Şimdi bu olağan dışı durumda, sağlık hizmetlerine ihtiyacın arttığı ve artacağı salgın döneminde yaşamsal talebimiz var: Kapatılan diğer hastanelerimizi de açın. Ankara Numune Hastanesi'ni, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi'ni, Dışkapı Çocuk Hastanesi'ni, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'ni, Ulus Devlet Hastanesi'ni açın. Bunların en azından COVID-19 hastalarının karşılanması; tanısının, tedavisinin, gerekirse yoğun bakım tedavilerinin sağlanması için gecikmeden organize edilmesi, bazılarının COVID-19 haricindeki hastalarımızın güvenle tedavilerini sürdürebilecekleri merkezler olarak hazırlanması çok değerli olacaktır. Şehir Hastanesi ve diğer hastanelerin üzerindeki yükü azaltacaktır.

Bu yaşamsal konuda talebimizi yükseltmek ve çalışmalara katkı vermek üzere Platformumuzun adını Hastanemi Açın Platformu (HAP) olarak değiştiriyoruz.

Ankaralılar olarak, HAP olarak, kentimizin kolay ulaşılabilir yerlerinde kapısına kilit vurulmuş durumda boş bekleyen bu hastanelerin yeniden açılması, sağlık hizmetlerine kazandırılması, buralarda çalışacak hekim ve sağlık çalışanlarının organize edilmesi, kent içinde gerekli planlamaların yapılması konularında her türlü katkıda bulunmaya hazır olduğumuzu belirtiriz.

Yetkililere çağrımızı yükseltiyoruz.

Geç olmadan, can kayıpları artmadan,

Kapatılan hastanelerimizi açın!

Kaynak : Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları