loading
close
SON DAKİKALAR

AB Türkiye'ye ek mali yardımı şarta bağladı

AB Türkiye'ye ek mali yardımı şarta bağladı
Tarih: 08.03.2020 - 13:35
Kategori: Dünya

AB Komisyonu Üyesi Hahn, Türkiye'ye ek mali yardım için Ankara'nın göçmenler üzerinden şantajı bırakması gerektiğini söyledi. Hahn, ancak bu durumda AB'nin ek yardıma hazır olacağını belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Bütçeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, sığınmacılar için Türkiye'ye ek mali yardımın bazı şartlara bağlı olduğunu söyledi. Hahn, Alman Welt gazetesine yaptığı açıklamada, "Sığınmacıları AB'ye yönlendiren Ankara'nın şantajcı siyasetine son verilmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu. Hahn, ancak bunun gerçekleşmesi halinde AB'nin "Türkiye'deki mültecilere destek için ek mali yardıma" temelde hazır olabileceğini de sözlerine ekledi.

AB Komisyonu Üyesi Hahn, söz konusu ek mali yardımın Türkiye ile AB arasındaki mülteci mutabakatında öngörülenden daha az olacağını söyledi. Gelecekte de AB'nin Türkiye'ye yapacağı yardımların "Sadece belirli amaçlar için olacağını ve yardım kuruluşları aracılığıyla ödeneceğini" vurgulayan Hahn, Türkiye'nin yardım ihtiyacının da azaldığına dikkat çekti. Hahn, Türkiye'deki göçmenler için okul, kreş ve hastane gibi tesislerin inşa edildiğini, bu nedenle de bunların yeniden finansmanına ihtiyaç olmadığını belirtti.

AB'nin tek taraflı olarak sadece Türkiye'yi desteklememesi gerektiğini dile getiren Hahn, Lübnan ve Ürdün gibi nüfuslarına oranla Türkiye'den daha fazla sığınmacı kabul eden ülkelerin de yeterince dikkate alınması gerektiğini söyledi. Hahn ayrıca, Suriye'de "Siyasi bir çözüm sağlandığı" takdirde, AB'nin ülkenin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinin yeniden inşası ve genel olarak Suriye'yi desteklemeye de hazır olduğunu ifade etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Türkiye'ye ek mali yardım yapılmasına karşı çıkmıştı. Maas, Cuma günü yaptığı açıklamada, "AB'nin Erdoğan'ın baskısına boyun eğmeyeceğini" belirtmiş ve ancak "ihtiyacın artması durumunda" 2016 yılında imzalanan mülteci mutabakatı çerçevesinde halihazırda taahhüt edilmiş ödemelerin hızlandırılması için görüşmeler yapılabileceğini" dile getirmişti.

Yeşiller partisinden yeni anlaşma çağrısı

Alman Yeşiller Eş Başkanı Annalena Baerbock ise 2016 yılında imzalanan mutabakatın "başarısızlığa" uğradığını belirterek, yeni ve daha iyi bir anlaşma yapılmasını istedi. Baerbock, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, "Başarısızlığa uğrayan anlaşmalar yerine yeni, hukukun üstünlüğünü garanti edecek; geçmişte yapılan hatalardan çıkartılacak derslerle insanların gereksinimlerini karşılayacak ve Erdoğan bir kere üfleyince 27 AB üyesinin domino taşı gibi düşmeyeceği bir mutabakata ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

 

Kaynak : DW Türkçe

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları