loading
close
SON DAKİKALAR

ABD'den Türkiye'ye sert açıklama: S-400 denemeleri doğruysa, en ağır şekilde kınıyoruz

ABD'den Türkiye'ye sert açıklama: S-400 denemeleri doğruysa, en ağır şekilde kınıyoruz
Tarih: 17.10.2020 - 08:29
Kategori: Dünya

ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarından yapılan açıklamalarda Türkiye’nin S-400 sistemlerini denediği iddialarıyla ilgili olarak “Doğrulanması durumunda, S-400 sistemlerinin test edilmesini en ağır biçimde kınıyoruz" denildi.

ABD yönetimi Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemini bugün test ettiği yönündeki iddialara tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı, "Doğrulanması durumunda, S-400 sistemlerinin test edilmesini en ağır biçimde kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

Savunma Bakanlığı (Pentagon) da, S-400 sisteminin aktive edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Bunu yapmak, güvenlik ilişkileri açısından ciddi sonuçların olması risklerini doğurur" ifadesini kullandı.

Reuters, Sinop’tan gökyüzüne bir füzenin fırlatıldığını ve dar bir duman sütununun görüldüğünü aktarmıştı.

Dışişleri: En ağır biçimde kınıyoruz

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus yazılı açıklama yaparak, ABD’nin, Rusya’dan S-400 gibi askeri sistemlerin alımının kabul edilemez olduğu mesajını Türk hükümetinin en üst makamlarına ilettiğini kaydetti.

Türkiye’nin sistemi aktive etmesi halinde bunun ABD ile güvenlik ilişkileri açısından ciddi sonuçları olabileceği uyarısında bulunan ve bu konudaki beklentilerini açıkça ortaya koyduklarını hatırlatan Ortagus, "Doğrulanması durumunda, S-400 sistemlerinin test edilmesini en ağır biçimde kınıyoruz. Bu adım, Türkiye’nin bir NATO müttefiki ve ABD’nin stratejik ortağı olarak taşıdığı sorumluluklara ters düşmektedir" ifadesini kullandı.

Pentagon: Kaygı duyuyoruz

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman yazılı açıklamasında, "Eğer doğruysa, Bakanlık testi kuvvetle kınamaktadır. Şu hususta açık olduk: Operasyonel bir S-400 sistemi Türkiye'nin ABD ve NATO müttefiki olarak taşıdığı yükümlülüklerle uyuşmamaktadır. Türkiye'nin sistemi satın almasına itiraz ediyoruz ve Türkiye'nin bunu operasyonel hale getirmekte olduğu haberlerinden derin kaygı duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Sistemin aktive edilmemesi gerektiğini vurgulayan Hoffman, "Bunu yapmak, güvenlik ilişkilerimiz açısından ciddi sonuçların olması risklerini doğurur. Türkiye'nin zaten F-35 programına katılım askıya alınmıştı ve S-400 ikili ilişkilerin başka alanlarında ilerleme sağlanmasına engel oluşturmaya devam ediyor" dedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları