loading
close
SON DAKİKALAR

Akşener'den, Menderes ve arkadaşlarının ölüm yıl dönümüne ilişkin açıklama

Akşener'den, Menderes ve arkadaşlarının ölüm yıl dönümüne ilişkin açıklama
Tarih: 17.09.2019 - 14:39
Kategori: Siyaset

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Adnan Menderes ile Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'yu idam edilmelerinin 58. yılında Demokrasi Şehitlerini Anma mesajı yayımladı.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Adnan Menderes ile Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'yu idam edilmelerinin 58. yılında yazılı bir mesaj paylaştı. Akşener mesajında "Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nı idam sehpasına gönderenler, aziz milletimiz tarafından 58 yıl sonra bile telin edilirken, demokrasi şehitlerimiz hayırla anılıyor" ifadelerini kullandı. 
 
"Millet iradesini hiçe sayanların yanlışları hem tarih huzurunda hem de vicdanlarımızda mahkûm olmuştur" ifadelerinin yer aldığı Akşener'in açıklaması şöyle:
 
"Cumhuriyet tarihimiz, bir bahar ayı olan Eylülleri karakışa döndüren elim olaylarla doludur.

Daha birkaç gün önce millet iradesini hiçe saymış, milletin hak ve hukukunda ağır yara açmış 12 Eylül’ün yıldönümüydü. Bugün de demokrasi tarihimizin bir başka kara lekesinin yıldönümü.

Türk Milleti’nin iradesine meydan okuyan bir darbe, 12 Eylül 1961’de, ülkenin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı darağacına gönderdi. Şu bir gerçek ki, milletin iradesine saygı göstermeyen, onun hak ve hukukunu çiğneyen hiçbir güç, hiçbir eylem, hayırla yad edilmiyor.Bu dün de böyleydi, bugün de böyle.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nı idam sehpasına gönderenler, aziz milletimiz tarafından 58 yıl sonra bile telin edilirken, demokrasi şehitlerimiz hayırla anılıyor. Türkiye’de makam ve mevki sahibi olanlar bu gerçeği kalın harflerle not almalıdır. Düzmece mahkemelerle alınan kararlar hem hukuk hem de demokrasi tarihimizin ağır yaralarıdır.

Bu dün de böyleydi, bugün de böyle. Merhum Menderes’i dilinden düşürmeyenlerin görmesi gereken en önemli gerçek de budur. Millet iradesini hiçe sayanların yanlışları hem tarih huzurunda hem de vicdanlarımızda mahkûm olmuştur.

Hakk’a yürüyüşlerinin 58’inci yılında, Demokrasi şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, o kıymetli şiarı bir kez daha tekrarlıyorum;

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir”

  

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları