loading
close
SON DAKİKALAR

Aliyev: Karabağ’da ateşkes konusunda anlaşmaya hazırız

Aliyev: Karabağ’da ateşkes konusunda anlaşmaya hazırız
Tarih: 25.10.2020 - 13:27
Kategori: Dünya

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü’nün resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ’da ateşkes konusunda anlaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Fox News televizyonuna konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Bakü’nün Dağlık Karabağ’da ateşkes konusunda anlaşmaya hazır olduğunu ifade etti.

Aliyev, “Evet, bunu yapmaya hazırız. Bunu defalarca söyledim. Bugün dahi ateşkes konusunda anlaşmaya hazırız. Fakat aynı zamanda Ermenistan Başbakanı, ABD, Rusya ve Fransa’nın ortaklaşa geliştirdiği ilkelere bağlı olduklarını beyan etmeli” diye konuştu.

Paşinyan “uzlaşmaya hazırız” demişti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı ayrıca 2 gün önce Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın, Dağlık Karabağ sorununa diplomatik bir çözüm olmadığını söylediğini hatırlattı.

Paşinyan, o günkü açıklamasında halka “silaha sarılma ve vatanını koruma” çağrısında bulunmuş, fakat aynı zamanda Erivan’ın daima uzlaşmaya hazır olduğunu, taleplerinin “çıtasını düşürebileceğini” fakat Azerbaycan’ın da aynı şeyi yapması gerektiğini söylemişti.

Çatışmalar 27  Eylül’den beri sürüyor

Uzun yıllardır çözüm bekleyen Dağlık Karabağ’daki çatışmalar, 27 Eylül’de yeniden alevlenmişti. İki ayrı ateşkes mutabakatına rağmen taraflar, askeri faaliyetlere ara vermeden devam ediyor.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları