loading
close
SON DAKİKALAR

Avrupa Birliği: Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesi üzücü

Avrupa Birliği: Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesi üzücü
Tarih: 11.07.2020 - 09:18
Kategori: Dünya

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Danıştay’ın Ayasofya’ya müze statüsü kazandıran 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi ve idarenin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesini “üzücü” bulduklarını dile getirdi. ...

Ayasofya’nın ibadete açılacağının resmi olarak duyurulmasının ardından karar dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Peş peşe birçok ülke karar tepki gösterirken bir açıklamada Avrupa Birliği’nden geldi.

Ayasofya’nın güçlü bir sembolik, tarihsel ve evrensel değere sahip olduğunu vurgulayan Borrell, “Türkiye, köklü bir kültürel koruma geleneğinin yanı sıra, bilinen bir entelektüel ve kültürel açıklık geleneğini geliştirdi. Ayasofya’ya müze statüsü kazandıran Bakanlar Kurulu kararını Danıştay’ın iptal etmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anıtı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönetimine verme kararı üzücü. Medeniyetler İttifakı’nın kurucu bir üyesi olan Türkiye, dinler ve kültürler arası diyaloğu teşvik etmek ve hoşgörü ile birlikte yaşama güçlendirmeyi vaat etti” ifadelerini kullandı.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları