loading
close
SON DAKİKALAR

Bakan Koca: Normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı

Bakan Koca: Normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı
Tarih: 01.08.2020 - 14:23
Kategori: Sağlık, Yaşam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız" dedi.

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Sağlık Bakanı Fahrettin koca ile yaptığı görüşmeyi sosyal medya hesabından aktardı.
Işık, Bakan Koca'nın "Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı, temas arttı. İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı var. Bu virüsten korunmanın tek yolu önce mesafe ardından da maske" dediğini aktardı.

Günlük yayınlanan koronavirüs tablosunda 29 Temmuz'dan itibaren yoğun bakım ve entübe hasta sayısı çıkarılmış, yerine zatürre ve aır hasta sayıları eklenmişti. 

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Yoğun bakım hasta sayısının artık neden verilmediğini kesin net olarak bilmiyorum" demişti.

Candaş Tolga Işık'ın aktardığına göre, Bakan Koca, "Ateş Hoca’nın sözleri yanlış anlaşıldı, sanırım kendi de anlatacak" ifadelerini kullandı.
Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle:
"Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız. Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı, temas arttı. İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı var. Bu virüsten korunmanın tek yolu önce mesafe ardından da maske. 

Günlük bilgilendirme tablosundaki değişiklik Bilim Kurulu’nda alınmış bir karar. Ateş Hoca’nın sözleri yanlış anlaşıldı, sanırım kendi de anlatacak. Bunun sebebi dünyada belirlenen ağır hasta kriterlerine uyum sağlamak. Uluslararası literatürle bizdeki ağır vaka tanımı aynı olsun diye yapıldı bu değişiklik. Yoğun bakım sayılarının içinde entübe hastalar da var. Tedavi ne kadar geç başlarsa zatürre oranı o kadar artıyor. Bu yüzden zatürre oranını takip ediyoruz. Kovid vakalarının akciğer hastası diye gösterildiği iddiası gerçek dışı. Bir hastanın kovid testi pozitifse başka hangi hastalığı olursa olsun öncelikle kovid pozitif diye kayda geçer. Ağır vakalar artıyor diye her gün bağırıyorum. Bir şeyler gizleyen insan böyle bağırır mı? Avrupa’da henüz ikinci dalga başlamadı. Onların da bizim de esas korkumuz influenza mevsiminin eylülden sonra başlamasıyla korona vakalarıyla influenza vakalarının bir arada başlaması, birlikte daha agresif bir şekilde yükselişe geçmesi."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları