loading
close
SON DAKİKALAR

Bilim Kurulu üyesi Levent Akın: Vaka sayısı bin bandında seyretmeye devam ederse eylül, ekim ayları sıkıntılı olur

Bilim Kurulu üyesi Levent Akın: Vaka sayısı bin bandında seyretmeye devam ederse eylül, ekim ayları sıkıntılı olur
Tarih: 17.05.2020 - 16:27
Kategori: Sağlık, Yaşam

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, koronavirüs vakalarının günlük bin bandında seyretmeye devam etmesi durumunda eylül ve ekim aylarının sıkıntılı geçeceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, yeni tip koronavirüs Covid-19 vakalarının günlük bin bandında seyretmeye devam ederse eylül ve ekim aylarının da sıkıntılı geçeceğini kaydetti.

Akın, mart ayı sonundaki endişelerinin nisan başında alınan tedbirlerle ortadan kalktığını sandıklarını belirtti. Akın, “Mayıs sonunda 500-600 seviyesini görürüz diye umuyordum ama şimdi tedirginim” dedi.

Akın, “O günkü gibi davransaydık, Temmuz’da ‘Alın topunuzu çıkın sokakta oynayın’ diyebilirdik. Ama şimdi söyleyemiyorum. Temmuz’da da sinsi gidecek gibi görünüyor. Eğer günlük 1100-1400 arasında vakayla gidersek, Eylül, Ekim de sıkıntılı olur. Ayrıca o dönem daha kapalı alanlarda olacağız, yakınlaşmaya başlayacağız” diye konuştu.

HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya‘ya konuşan Akın, “Bunun özel bir ilacı yok, hâlâ aşısı da yok. Elimdeki ilaçlar da ilk başlangıçta etkili. Ağır vakalarda da bizi çok zorluyor. Bu kişinin yaşamındaki rezervi ile ilgili sorun da olabiliyor. 80 yaşındaki kişi vücudundaki savunma rezervi iyi olduğu için taburcu olabiliyor. Bu salgın bitmedi. Toplum bu salgının bitmediğini görerek davranmalı” düşüncesini dile getirdi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları