loading
close
SON DAKİKALAR

CHP İzmir vekili Kılınç, MHP'li Aliağa belediye başkanı Acar'a seslendi; kıyım yaptığınız 179 işçinin alacaklarını ücretlerini ödeyin ve işe geri alın

CHP İzmir vekili Kılınç, MHP'li Aliağa belediye başkanı Acar'a seslendi; kıyım yaptığınız 179 işçinin alacaklarını ücretlerini ödeyin ve işe geri alın
Tarih: 26.06.2019 - 23:05
Kategori: Siyaset

CHP İzmir Milletvekili, KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, yaptığı yazılı açıklama ile Aliağa Belediyesi’nden 179 işçinin haksız ve sebepsiz yere işten çıkarılmasına büyük tepki gösterdi.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından İzmir’in MHP’li Belediye Başkanı Serkan Acar’ın yeniden bu göreve seçildiğini belirten Kılıç, son bir ay içerisinde sendikalı oldukları için hukuksuz bir şekilde 179 işçinin işten atıldığını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Kılıç, işçilere haklarını vermeyen Aliağa Belediyesi’nin, belediyeden alacağı olan işçilere ücretlerini vermemek için hukuken yasal olmayan adımlar attığını bildirdi.

MHP’li Aliağa Belediyesi’nin işten çıkardığı işçilere, alacaklarını 3 ay sonra vereceğini bildirdiğini kaydeden Kılıç, şöyle konuştu:

“Buradan Aliağa Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Serkan Acar’a sesleniyorum: Bu işçileri işe geri alın. Bir an önce kıyım yaptığınız 179 işçinin alacaklarını ve ücretlerini ödeyin. Aileleri ile birlikte bu işçileri daha fazla mağdur etmeyin.

Bu işçilerin hem işten çıkarılmaları hem de alacaklarının üç ay sonra verilecek olması kabul edilemez. Bir işçi bırakın üç ay, bir ay bile maaş alamadığı zaman nasıl geçinecek, ailesi ile birlikte yaşamını nasıl sürdürecek? Bu vicdansızlık değil midir? Bu vicdansızlığı o işçilere nasıl yaparsınız? (Serkan Acar’a) Siz üç ay değil, bir ay maaş almayın, bakalım nasıl geçineceksiniz, evinize nasıl ekmek götüreceksiniz. Kıyıma uğrattığınız 179 işçinin evine ekmek götürmesine mani olmayın. O işçilerin eşleri, çocukları, anne ve babaları ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler var. Bu kadar insanı mağdur etmeyi, işsiz ve aşsız bırakmayı hangi vicdanla ya da kelime ile açıklayabilirsiniz? Açıklayamazsınız, Çünkü bu yaptığınızın vicdansız olduğunu siz de biliyorsunuz.

Neden bunu yapıyorsunuz? Çünkü, o işçiler sizinle aynı düşünce ve fikirde değil. Neden bu uygulamayı onlara reva görüyorsunuz? Çünkü sizin vicdanınız yok. Peki bu yaptığınız haksız uygulama karşısında işçilerin ya da CHP’nin sessiz kalacağını mı düşünüyorsunuz? Eğer öyle düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü, o işçiler haklarını alana ve işlerine dönene kadar bu işin takipçisi olacağız.

O işçiler hiçbir zaman için yalnız değildir, Cumhuriyet Halk Partisi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da onların yanında olmaya ve haklarını savunmaya devam edecektir. Bunun böyle bilinmesini istiyorum.”

CHP İzmir Milletvekili, KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, MHP’li Aliağa Belediyesi’nin 179 işçiyi işten çıkarmanın yanı sıra kadrolu personele de baskı ve mobbing uyguladığını belirtti. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın, kendisi ve partisi ile aynı düşünce ve fikirde olmayan kadrolu personeli Çankırı’nın küçük ilçelerine tayinini çıkararak sürgün ettiğini belirten Kılıç, “Aileler parçalanıyor. İşine geldiği zaman hak ve hukuktan, adaletten bahseden Milliyetçi Hareket Partisi yönetiminde olan Aliağa Belediyesi, ailelerin parçalanmasını içine sindirebiliyor ya da bu zulmü onlara reva görebiliyor.” diye konuştu.

Aliağa Belediyesi’nde kadrolu bir mühendisin MHP’li Çankırı Yapraklı Belediye Başkanlığına sürgün edildiğini söyleyen Kılıç, “Sürgüne gerekçe olarak da ‘personel ihtiyacı’ bahane ediliyor. Peki neden Yapraklı Belediyesi’nden ya da yakındaki diğer belediyelerden bu ihtiyaç karşılanmıyor da yüzlerce kilometre uzaklıktaki Aliağa’dan karşılanıyor? Bunun cevabının ne olduğunu bizler gibi MHP’li Aliağa Belediye Başkanı Sercan Acar da bilmektedir.” ifadesini kullandı.

CHP’li Kılıç, sürgün edilen belediye personelinin Çankırı’da göreve başlama tarihlerinin 1 Temmuz 2019, görev bitiş tarihlerinin 31 Aralık 2019 olarak olarak belirlendiğini kaydetti. Kılıç, “Bu sürgün, personele ‘görevinden ayrıl’ anlamı taşımaktadır. Ancak o çalışanlar görevlerinden ayrılmayacak, bu haksız uygulama karşısında dimdik duracaklardır.” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Aliağa Belediyesi’ndeki bu haksız ve hukuksuz işten çıkarma ile sürgün uygulamalarının karşısında olduklarını ifade ederek, “Bu işi sonuna kadar takip ederek, işçiler ve personelin mağduriyetini gidereceğiz.” diye konuştu.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları