loading
close
Dolar: 5,64 TL
Euro: 6,35 TL
Sterlin: 7,08 TL
SON DAKİKALAR

CHP, YSK'ya Maltepe’deki oy sayımının durmasına itiraz etti

CHP, YSK'ya Maltepe’deki oy sayımının durmasına itiraz etti
Tarih: 15.04.2019 - 10:08
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurulları tarafından, terminallerde bugüne kadar yapılan tüm sayımların oy çokluğuyla iptal edilmesi kararına itiraz etti.

Maltepe'de oy sayımı durdu; AKP kurul üyesi Harun Özcan ve MHP yedek üyesi Mesut Kırkır dilekçeleri ile yeniden sayım işlemlerinin hızlandırılması için sayım terminali kurulmamasına veya kurulmuş terminallerinin çalışmalarına devam etmemesine karar verildi. 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Süleymen Bayar, CHP ve Saadet Partisi karara muhalefet şerhi koydular.

31 Mart seçimlerinin üzerinden 15 gün geçti. Sayımların devam ettiği Maltepe'de 1089 sandığın tamamı sayılıyor.

AKP ve MHP tutanaklara imza atmadığı için sandıkların yeniden sayılmasını talep ediyor. AKP ve MHP'nin itirazarı sonrası sayım durdu. Kurul toplantı yaptı.

Toplantı sonrası 400 sandığın yeniden sayılmasına karar verildi...

CHP'den ve Saadet Partisi bu karara şerh koydu ve CHP  YSK'ya itiraz etti...

AKP, MHP kurul üyelerinin itirazı üzerine;

31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Mahili idareler seçimleri nedeniyle yeniden sayımı işlemleri Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi Galeri A salonunda devam ediyor. Kurul itirazlar için 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Süleymen Bayar 14 Nisan 2019 tarihindebaşkanlığında toplandı.

YSK'nın 14.04.2019 tarih ve 2019/2670 sayılı kararı ve ilçe seçim kurul başkanlığının 14.04.2019 tarih ve 2019/62 sayılı kararına karşı Adalet ve Kalkınma Partisi Yüksek seçim kurulu temsilcisinin yaptığı başvuru üzerine; Yüksek Kurulunca Maltepe 1. ve 2. Seçim Kurulu Başkanlıklarının müştereken verdikleri 14.04.2019 tarihli ve 2019/62 sayılı kararın birlikte karar vermeleri mümkün olmadığından her bir talep ile ilgili olarak her iki seçim kurulunca ayrı ayrı değerlendirilerek karar vermeleri gerektiğinden alınan kararın kaldırılmasına, diğer taleplerinin reddine karar verilmekle; kurulumuz toplantıya davet edilerek yeniden sayım işlemlerinin devam ettiği Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi Galeri A salonunda 1. ilçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Süğleymen Bayar başkanlığında toplandı...

Sayımın durdurulmasına karar verildi

1- AKP kurul üyesi Harun Özcan ve MHP yedek üyesi Mesut Kırkır dilekçeleri ile yeniden sayım işlemlerinin hızlandırılması için sayım terminali kurulmamasına veya kurulmuş terminallerinin çalışmalarına devam etmemesine;

2-Karar tarihine kadar sayım terminalleri tarafından yapılan yeniden sayım işlemlerinin geçerli kabul edilmemesine ve daha önce sayım terminelleri tarafından yapılan sayım sayımın tekraren ilçe seçim kurulu tarafından yapılmasına;

3- Birinci bentte karar alınan hususun Başkan Hakim Süleyman Bayar, CHP kurul üyesi Gültekin Özdemir'in karşı oyu ile oy çokluğuyla, ikinci bent deki kararın Başkan Hakim Düleyman Bayar, CHP kurul üyesi Gültekin Özdemir ve Saadet Partisi kurul üyesi Kemal Bayram'ın karşı oyu ile oy çokluğuyla 14.04.2019 tarikinde karar verildi...

Bu karara Başkan Hakim Düleyman Bayar, CHP kurul üyesi Gültekin Özdemir ve Saadet Partisi kurul üyesi Kemal Bayram'ın muhalefet şerhleri eklendi.

CHP YSK'ya itiraz etti.

Bu arada 400 sandık tekrar yeniden ve kalan sayılmayan 170 sandık ile toplam 570 sandığın sayımı yapılacak...

CHP’nin itiraz dilekçesi, Maltepe İlçe Seçimi Kurulu aracılığıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı’na gönderildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurulları tarafından, terminallerde bugüne kadar yapılan tüm sayımların oy çokluğuyla iptal edilmesi kararına itiraz etti

Dilekçede, ilçe seçim kurullarının, yeniden sayım yapılan terminallerdeki sayımları iptal etmesi ve terminallerin kapatılması ve yenisinin kurulmaması kararının hukuken yanlış olduğu belirtildi.

Seçim sonrası alınan yeniden sayım kararlarına karşı CHP’nin yaptığı itirazın, YSK tarafından “Sayımların başlamış olması ve sayım başlayan yerlerde maddi gerçekliğin ortaya çıkıyor olması” nedeniyle reddedildiği hatırlatılan dilekçede, YSK’nin ayrıca, “Sayımların bir an önce tamamlanması için gerekli tedbirlerin alınması”nı ilçe seçim kurulundan istediği kaydedildi.

Dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

“İlçe Seçim Kurulu hakimince bu noktadan sonra yapılan işlem, Yüksek Kurulunuzun aldığı kararı uygulamaya koymaktan başka bir şey değildir. İlçe seçim kurulu hakimi, Yüksek Seçim Kurulu kararını uygulamak adına yeteri kadar istasyon kurabilmektedir. Bu konuda kurul halinde bir karar alınmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Yüksek Seçim Kurulunca alınan kararın uygulanması gereği kurulan terminallere AK Parti ve MHP ıslak imzalı belgelerle temsilci bildirmiş, terminallerin oluşumuna herhangi bir itirazda bulunmamış ve işlemleri takip etmiştir. Bu süreçten sonra terminallerdeki sayımlara itiraz etmek, Yüksek Seçim Kurulunun sayımların bir an önce sonuçlandırılması amacına aykırı olacağı gibi, hem torbaların sürekli açık kalmasına neden olacak hem de hakkın kötüye kullanılması sonucunu doğuracaktır. Bu durum da seçim güvenliğini tehlikeye düşürecektir. Terminallerdeki sayımları iptal etmek ve yenisinin kurulmasına ya da kurulmamasına karar almak, ilçe seçim kurulunun, kurul halinde alabileceği bir karar değildir.”

CHP’nin dilekçesinde, bu nedenlerle Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarının aldığı kararların tümden kaldırılması istendi.

Kurulun aksi kanaatte olması halinde ise seçim sonuçlarının bir an önce netleşmesi ve acele işlerden olan sayım işlemlerinin bir an evvel bitirilebilmesi adına, Maltepe ilçe seçim kurullarında, YSK tarafından sayım işlemi yapabilecek 50’şer ayrı terminalden 100 ayrı terminal kurulmasına karar verilmesi talep edildi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Birgün

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları