loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Günaydın'dan 'Patates ve kuru soğanın ihracına kısıtlama' getirilmesine tepki

CHP'li Günaydın'dan 'Patates ve kuru soğanın ihracına kısıtlama' getirilmesine tepki
Tarih: 07.01.2020 - 10:56
Kategori: Siyaset

CHP PM üyesi Gökhan Günaydın Patates ve kuru soğanın yurt dışına satışına kısıtlama getiren karara "Beyefendiler kuru soğan ve patatesin ithalatını serbest bırakıp, ihracatını Bakanlığın iznine bağlıyorlar" diyerek tepki gösterdi.

 Ticaret Bakanlığı'nın tebliği resmi gazetede yayımladığı karara göre patates ve kuru soğan, ihracatı ön izin şartına bağlanan ürünler listesine alındı. CHP PM üyesi Gökhan Günaydın sosyal medya hesabından karara ilişkin paylaşımda bulundu. 

CHP'li Günaydın paylaşımında yurttaşalara seslenerek "Bakanlıkların hayali dış talep beklentisi ile garip kararlar almak yerine iç piyasadaki bu açık üretici ve tüketici sömürüsünü önlemek üzere çeşitli önlemler alması, düzenlemeler yapması gerekmez mi?
 Gözünü aç artık kır ve kent yoksulu kardeşim, kim yanında kim karşında gör!" ifadelerini kullandı.

Gökhan Günaydın'ın  patates ve kuru soğan ihracatının kısıtlanmasına yönelik açıklaması şöyle:

"Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ'le, kuru soğan ve patates ihracatı Bakanlık iznine bağlandı. İthalat ise serbest..
Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı bu kararın gerekçesini, yurtdışında kuru soğan ve patates üretiminde düşüşe bağlı olarak Türkiye'den olabilecek talebin iç piyasayı istikrarsızlaştırabilme olasılığına karşı önlem alma olarak açıkladı. Yani, dışarıdan talep gelecek, ihracat gerçekleşecek ve böylece fiyatlar yükselecek, tüketici ya yeterli patates bulamayacak ya da patatese daha çok para ödemek zorunda kalacak. Bu olmasın diye ihracat kontrol edilmeye çalışılıyor.
Başlangıç olarak Bakanlıkların tavrı makul gibi görünüyor. Ancak sektöre baktığımızda durumun hiç te öyle olmadığını görüyoruz.
Öncelikle söylemeliyiz ki, maliyeti 70 kuruş civarında olan patates fiyatı 50-60 kuruşa düşmüş durumda. Üretici hasat edip depoya taşıdığı patatesi satamıyor, buna karşılık marketlerde patates 3 TL'den satılmaya devam ediliyor..
Bırakın ilave dış talebi, iç talep olağan seyrinde sürüyor; market fiyatı ile üretici fiyatı arasındaki marj 4 katı aşmış durumda.
O halde şimdi soralım: Bakanlıkların hayali dış talep beklentisi ile garip kararlar almak yerine iç piyasadaki bu açık üretici ve tüketici sömürüsünü önlemek üzere çeşitli önlemler alması, düzenlemeler yapması gerekmez mi?
Gerekir ama biliyoruz ki yapmayacaklar.
Gözünü aç artık kır ve kent yoksulu kardeşim, kim yanında kim karşında gör!"

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları