loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Hamzaçebi'den araç muayene ücretleriyle ilgili soru önergesi

CHP'li Hamzaçebi'den araç muayene ücretleriyle ilgili soru önergesi
Tarih: 29.07.2020 - 12:15
Kategori: Siyaset

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yanıtlaması için araç muayene ücretleriyle ilgili soru önergesi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, araç muayene ücretleriyle ilgili soru önergesi verdi.

Hamzaçebi, "Araç muayene tekeli üzerinden yapılan soyguna son verilmeli, muayene ücretleri düşürülmeli, gerekirse tekel olan araç muayene hizmeti yeniden devletleştirilmelidir. Yetkiniz olmasına rağmen araç muayene ücretlerini neden düşürmüyorsunuz?" diye sordu.

Hamzaçebi, soru önergesinde, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi uyarınca, yapılması gereken ve uzun yıllar Ulaştırma Bakanlığına bağlı muayene istasyonlarında verilen araç muayene hizmeti ile istasyonları Özelleştirme Idaresi Başkanlığınca pazarlık usulü ile yapılan ihale sonucunda, 20 yıl süreyle ve tekel hakkı tanınmak suretiyle 2007 yılında bir özel sektör işletmesine devredildiğini dile getirdi.

Hamzaçebi önergesinde, "Araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesine karar verilmesinden sonra 2004 yılında 2918 sayılı Kanunun 35. maddesinde yapılan değişiklikle muayene ücretlerinin her yıl yeniden değerleme oranında artırılması esası getirilmiş, cumhurbaşkanına ise bu tutarları her beş yılda bir yüzde 20'ye kadar eksiltme yetkisi tanınmıştır. 2019 yılı enflasyonu 11,84 olarak açıklanmış ancak 2020 yılında uygulanacak araç muayene ücretleri yüzde 22,58 artırılmıştır. 2017-2019 döneminde toplam enflasyonun yüzde 51 olmasına karşın son üç yılda muayene ücretlerine yüzde 73 zam yapılmıştır. Ekonomik kriz ve koronavirüs salgını nedeniyle ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde araç muayene Ücretlerine yapılan yüksek oranlı zamlar geçim sıkıntısı içindeki vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanmıştır" ifadelerini kullandı.

Hamzaçebi, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

1- Araç muayene ücretlerinin düşürülmesi için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?
2- Araç muayene ücretlerinde yüzde 20'ye kadar indirim yapma yetkisini kullanması konusunda, bugüne kadar Cumhurbaşkanına bir teklifte bulunulmuş mudur ya da bulunulması planlanmakta mıdır?
3- Araç muayene ücretlerine yıllık enflasyonun üzerinde zam yapılması uygulaması devam edecek midir?
4- Mevcut ücret belirleme sisteminin, adaletsiz olduğu ve daha adaletli olmasını sağlayacak şekilde değiştirilmesi gerektiği konusunda Bakanlığınız görüşü nedir?
5- Muayene istasyonları işletmesinin özel sektöre devredilmesinden buyana vatandaşlarca araç muayene ücreti olarak ödenen paraların yıllar itibarıyla tutarı ne kadardır?
6- 20 yıllık işletme süresi sonunda yapılan özelleştirme dolayısıyla vatandaşların cebinden toplamda ne kadar para çıkması öngörülmektedir?
7- Araç başına muayene işleminin yıllar itibarıyla maliyeti ne kadardır? Söz konusu maliyet hangi yöntemle ve nasıl hesaplanmaktadır?
8- Araç muayene ücretleri ile sunulan hizmetin maliyeti arasında makul bir denge bulunmakta mıdır? Cevabın dayanağı gerekçeler nelerdir?
9- işletmeci kuruluşça araç muayene hizmetleri için yapılan yatırım ile karşılığında elde edilen gelir arasında makul bir denge var mıdır? Makul dengenin varlığı hangi gerekçelerle açıklanmaktadır?
10-Işletmeci kuruluş tarafından bugüne kadar araç muayene hasılatından Hazineye yıllar itibarıyla ne kadar pay ödenmiştir? 11-Işletmeci kuruluş tarafından ödenen Hazine paylarının denetimi nasıl yapılmaktadır? Söz konusu tutarların doğruluğuna ilişkin olarak bugüne kadar herhangi bir denetim yapılmış mıdır?
12-Araç muayene istasyonlarının özel sektöre devredilmiş olmasından vatandaşların ne menfaati olmuştur?
13-Vatandaşların tepkileri dikkate alındığında, araç muayene hizmetlerinin yine devlet tarafından verilmesi planlanmakta mıdır? 
 
 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları