loading
close
SON DAKİKALAR

Çin’de ortaya çıkan virüs Meclis gündeminde

Çin’de ortaya çıkan virüs Meclis gündeminde
Tarih: 22.01.2020 - 10:19
Kategori: Siyaset

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Çin’de ortaya çıkan virüs ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Çin'de ortaya çıkan yeni bir virüsten etkilenenlerin sayısının resmi rakamların çok ötesinde olduğunun belirtildiğini söyleyen Göker, “Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tanımlanamayan türdeki bir virüsten kaynaklanan salgın, 2002 ve 2003 yılında yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığı için tüm dünyada endişeye yol açmıştır. İngiliz bilim insanlarına göre, söz konusu virüsten etkilenenlerin sayısının 1700 e ulaştığı belirlenmiştir. Ülkemizde şimdiye kadar görülmeyen virüsün dünyada yayılma hızı artarken, alınan önlemlerin salgını önlemeye yetmediği gözlenmektedir” dedi.

Söz konusu virüsün ABD’nin Seattle kentinde de görüldüğünü ifade eden CHP’li vekil, “Ülkemizde şu ana kadar herhangi bir virüs vakası görülmemiş olması bundan sonra da görülmeyeceği anlamına gelmemektedir” diyerek Sağlık Bakanlığına ülkemizde ne tür önlemler alındığını sordu.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

Ülkemizde bir virüs salgını görülmesi durumuna yönelik olarak Sağlık Bakanlığınca ne gibi önlemler alınmıştır?

Ülkemizde bulunan hava, kara ve deniz ulaşım noktalarında söz konusu virüsüne ilişkin ne gibi önleyici tedbirler alınmıştır?

Virüs salgınının yaşandığı bölgelerden ülkemize gelen yolculara herhangi bir virüs testi uygulanmakta mıdır?

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları