loading
close
SON DAKİKALAR

Erdoğan: Güneydoğuda o hendekleri açanlar neyse anamuhalefetin başı da aynı, hiçbir farkı yok

Erdoğan: Güneydoğuda o hendekleri açanlar neyse anamuhalefetin başı da aynı, hiçbir farkı yok
Tarih: 23.12.2018 - 13:10
Kategori: Siyaset

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2018 Yılı Mali Genel Kurulu ile Arnavutköy Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:
"-DEİK'in 2018 yılı genel kurulu ülkemiz ekonomimiz ve ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Geçmiş yıllarda DEİK'te görev yapmış şimdi aramızda bulunmayan tüm kardeşlerimize rabbimden rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum. 2016 yılı ocak ayından bu yana kadar 5 bin farklı etkinliği yakalanan ivmenin  bir göstergesi olarak değerlendiriyorum. DEİK'in iş dünyamızın lokomotifi haline geldiğini görüyoruz.

- Ülkemizin en büyük 100 şirketinin 63'ü DEİK üyesi. DEİK asıl değişimi kendi bünyesinde gerçekleştirdi. DEİK, Türkiye'nin tüm renklerini barındıran bir kuruluş haline geldi. Sizlerden Türkiye'nin ekonomik gücünü tüm dünyaya taşımanızı bekliyorum. İhracatımız 170 milyar dolara geldi. 8 bin 582 ihracatçımıza yeşil pasaport verdik. İhracatımız artsın, istihdam katlansın diye bu mücadeleyi yaptık. İhracatçı firma sayımızı 71 binin üzerine çıkardık. Son 16 yılda 201 milyar doların üzerinde doğrudan yatırım rakamına ulaştık. Ülkemizi tüm dünyada görünür, tanınır hale getirdik. Bugün Türkiye 15-20 yıl öncesine kadar esamesinin okunmadığı pek çok ülkede sadece resmi misyonlarıyla değil sivil toplum kuruluşlarıyla da var. "(Endonezya'daki tsunami) Tüm Endonezya halkına, Türk halkı olarak başsağlığı dileklerimizi bu vesileyle burada iletmiş oluyorum. Yürürlüğe koyduğumuz düzenlemeyle 8 bin 582 ihracatçımıza yeşil pasaport imkanı getirerek, pek çok ülkeye vizesiz seyahatin yolunu açtık. Dünyanın hangi kıtasına gidersek gidelim Made in Turkey damgasıyla karşılaşıyoruz. Görüştüğümüz her devlet adamı Türk yatırımcısının dürüstlüğünden bahsediyor. Türkiye yeni destanlar yazmaya devam edecek. Ülkemizin şahlanışını durduracak hiçbir fani güç yoktur. Hiç bir zafer altın tepside sunulmaz. Ülke yönetiminde her başarının gerisinde sabır, gayret ve çok çetin bir mücadele vardır. 2019 çok çok farklı olacak, karamsarlığı ve ümitsizliği kapımıza yaklaştırmadıkça ülkemizin şahlanışını durduracak hiçbir güç yok. Türkiye diplomaside, insani yardımlarda olduğu kadar, ticaret diplomasisinde de kendisinden giderek daha fazla söz ettiriyor.
-Büyük ülkelerin geleceğe dönük büyük hedefleri vardır. Bizim de çok büyük hedeflerimiz var. DEİK ile bakanlığımız arasındaki olumlu sonuçları almaya devam ediyoruz. İhracat hedeflerimize ulaşmak için yeni ve doğru politikalar geliştirmek ve teknolojik gelişmeleri takip etmek zorundayız. 100 günlük plandaki ülkelerimizi seçtik Çin, Rusya, Hindistan, Meksika hedef ülkelerimiz. Eximbank'ın üye sayısı 11 bini aşmış bulunuyor. 35 adet yeni Türk ticaret merkezimizi nerde açacağımızı tespit etmiş bulunuyoruz. Tasarruf bütçesi uyguluyoruz, tasarruf uygulamadığımız tek yer ihracat destekleri. Küresel ticaretteki risklere karşı bu yıl ihracatta Cumhuriyet rekoru kıracağız. Türkiye atacağı güçlü ve kararlı adımlarla yatırımlarda uluslararası ve bölgesel bir üs olmaya önümüzdeki dönemde de devam edecektir. Bundan böyle ticaret ataşelerimizi daha güçlü bir yapıya kavuşturacağız. Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

-Türkiye'nin güçlenmesini istemeyenlerin operasyonlarına maruz kaldık. Gezi Parkı'ndaki 12 tane ağacın taşınması bahane edilerek sokak üzerinden ekonomimiz hedef alındı. Polisimize kurşun sıktılar, caddeleri, iş yerlerini, insanlarımızın vergileriyle alınan o belediye otobüslerini yaktılar, yıktılar. Gezi eylemlerinde İstiklal'de dükkanlarımızı yağmaladılar.

-Sen anamuhalefetin başı olsan ne yazar. İstanbul'da başbakanlık ofisini bombalamaya gelenleri savunan, iş makinalarıyla beraber yollarımızı bozanlar, bunlarla beraber olanlar bu milleti seven olabilir mi? Güneydoğuda o hendekleri açanlar neyse anamuhalefetin başı da aynı, hiçbir farklı yok.
 
(Metin Akpınar'ın Halk TV'de Uğur Dündar'ın programında sarf ettiği "Demokrasiye ulaşamazsak her faşizmin karşılaştığı gibi belki lideri ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilirler ama bize yazık olur. Biz harap oluruz. Bize kıymasınlar. Bu yüzden bizim demokrasi adına direnmemiz gerekli" sözleriyle ilgili... ) Şimdi yayın organları vasıtasıyla beni ipe götüreceklermiş. Bunu sanatçı görünümü altındaki müsveddeler yapıyorlar. Senin haddine mi? Biz şehadete inanmış, bunların bedelini rahatlıkla ödemeye hazır insanlarız. Sen bu ülkenin cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın... Git bunun bedelini yargıda öde. 
-17-25 Aralık'ta yargı ve emniyet brilikte yürütülen darbe girişimi başarılı olmadı. 15 Temmuz'da 251 şehit vererek hainleri yenilgiye uğrattık. O gece tarihe altın harflerle geçen bir milli irade zaferine imza attık.
-Milletimize 2. İstiklal zaferi yaşatan şehitlerimizi rahmetle anıyorum. 24 Haziran'ın seçim zaferimizin hemen akabinde döviz kurundaki saldırıların diğerlerinden farkı yoktur. Tıpkı Gezi Parkı, çukur eylemleri, 15 Temmuz'dan farkı yoktur. Ana muhalefet bu süreçte kötü bir sınav verdi. Zat o dönemde milletimizin ve iş adamlarımızın moralini bozmaya çalıştı. Anamuhalefet partisinin başındaki zat yalan yanlış rakamlarla milletimizin moralini bozmaya çalıştı. Genel müdürlüğü döneminde SSK'yı batıran zat bize ders vermeye çalıştı. Siz ölüleri bile rehine aldınız. Biz onları biliyoruz. Dün Cumhurbaşkanı adayı olarak çıkardığı zat veriyor veriştiriyor. Bir çıktın yenildin, iki çıktın yenildin, diyor. Bir genel başkan yanında böyle bir kadro...
-Piyasalar kendini normalleşmeye bıraktı. Döviz kurunda yüzde 20 oranında iyileşme yaşadık. Ülke risk puanımız 225 puan iyileşti. Türkiye bugün artık çok dinamik bir ekonomiye ve manevra kabiliyeti çok yüksek bir ekonomik esnekliğe kavuşmuş durumda."
 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları