loading
close
SON DAKİKALAR

Erdoğan: Putin ile bu akşamki görüşmenin neticesi tavrımızı belirleyecek

Erdoğan: Putin ile bu akşamki görüşmenin neticesi tavrımızı belirleyecek
Tarih: 21.02.2020 - 15:20
Kategori: Siyaset

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına yanıt verdi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

"-(Merkel ve Macron) İdlib için dörtlü zirve için 5 Mart'ta İstanbul'u teklif ettiler, henüz Putin onlara arzu edilen cevabı vermedi. Merkel ve Macron, Putin'le yaptıkları görüşmede, İdlib'de çok kararlı bir ateşkesin yapılması için bir daveti kendisine yaptılar. Henüz beklenen bir cevap vardır diyemem. 

Bu akşam saat 18.00 gibi Sayın Putin ile benim bir telefon görüşmem olacak. Bizim 2 şehidimiz ve orada malum bazı araç gereçlerin imhası söz konusuydu ama bunun kat kat fazlası 150 rejim unsuru imha edildi. 12 tank, 3 zırhlı araç, 14 obüs topu ve 2 doçkalı pikap imha edildi. Ve şu anda oradaki mücadele yine kararlı şekilde devam ediyor.

Rejim İdlib halkına bu zulmü durdurmadığı sürece bize oradan çekilmek söz konusu değil. Ateşkesi ancak o zaman yapabiliriz. Saat 18.00’de Sayın Putin ile görüşmem olacak. Temenni ederim ki bu görüşmeyle hayırlı bir adım atmış oluruz. Akşamki görüşmenin neticesi tavrımızı belirleyecek.

-(Libya) Hafter meşru birisi değil. Hafter, bizim için bir muhatap değil. Hafter orada bir maaşlı lejyoner, meşru birisi değil. Orada meşru olan lider Sarrac'dır. Biz hep Sarrac ile görüştük. Batı Sarrac'ı davet ettiği yere Hafter'i de davet etti. Biz Suriye halkının daveti üzerine oradaysak Libya'da da 500 yıla dayalı kardeşliğimiz var onların daveti üzerine askeri eğitim güvenlik anlaşmamızı yaptık onun üzerine de oraya gittik.

-Bizim S-400 gündemdeyken o zaman Sayın Trump'a gelin bize Patriot'lar verin onu da alalım dedik. S-400 de Patriot da kullanabiliriz ama bize olumlu cevap vermediler."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları