loading
close
SON DAKİKALAR

Erdoğan: Uluslararası toplumun Suriye'de düştüğü hataya Libya’da düşmemesini diliyoruz

Erdoğan: Uluslararası toplumun Suriye'de düştüğü hataya Libya’da düşmemesini diliyoruz
Tarih: 24.01.2020 - 12:00
Kategori: Siyaset

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile "Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni"ne katıldı.

Törende konuşan Erdoğan, Libya konusuna da değindi ve "Bir an önce sükûnet sağlanmazsa Libya’daki kaos ortamı tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir." dedi. 

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Türk Alman Üniversitesi kısa sürede akademik iş birliğimizin lokomotiflerinden biri haline gelmiştir. 2013’te 99 olan öğrenci sayısı 2 bin 385’e ulaştı. Kapasite olarak 7 bine kadar öğrenci alabileceğiz. Türk Alman Üniversitesine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.

1,5 asırlık yolculuğu olan Alman Lisesi gibi Türk Alman Üniversitesinin de Türk ve Alman dostluğunun sembolü haline gelmesini diliyorum.

Üniversite sayımızı 76'dan 207'ye, öğrenci sayımızı da 1.6 milyondan 8 milyona çıkardık. Her yıl yurt dışına ciddi miktarda öğrenci gönderiyoruz. Yabancı akademisyenlerin de ülkemize gelmesinin yolunu açıyoruz. Uluslararası öğrenci sayımız, 15 binden 172 bine ulaştı. Ülkemizdeki yükseköğretim seviyesinin hem nicelik hem de nitelik olarak yükselmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İnsanlık olarak terörden İslam düşmanlığına kadar pek çok sorunla karşılaşıyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun kimsenin bu sorunlara bigane kalma olasılığı yoktur. Suiye’de Libya’da Yemen’de yaşananlar bilhassa içinde bulunduğumuz coğrafyanın kadar ortaklığını bize göstermiştir.

Sadece Türkiye değil gelişmelerden başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa etkilenmiştir. Şayet bir an önce sükûnet sağlanmazsa Libya’daki kaos ortamı tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir.

DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin tekrar palazlanmasını istemiyorsa çözüm sürecini hızlandırmalıyız. Türk-Alman Üniversitesinin başarısı, bu anlamda yeni ortak üniversitelerin kuruluş süreçlerinde örneklik teşkil edecektir.

55 maddeden oluşan barış planı Libya’da siyasi istikrarın yeniden tesisi yolunda önemli bir adım olmuştur. Ancak bu planın başarısı alınan kararların sahada uygulamaya geçirilmesine bağlıdır.

Özellikle darbeci Hafter ve destekçileri üzerinde baskı kurulması önem arz ediyor. Dünden bu yana sivil hedeflere yönelik saldırılarına artması kimin barıştan kimin ise kan ve gözyaşından yana olduğunu göstermiştir. Uluslararası toplumun Suriye'e düştüğü hataya Libya’da düşmemesini diliyoruz."

Merkel'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bilim ve eğitim insanların yaratıcılığı ve özgürlüğünü geliştirir. Albert Einstein’ın dediği gibi ‘Merak çok kırılgan bir bitkidir, özellikle de özgürlüğe ihtiyacı vardır’. Bilim ne kadar özgürse, bilimde elde edilen sonuçlar da o kadar zengindir. Bilimin eleştirel söyleme ihtiyacı vardır. Bilimsel çalışmanın kısıtlı özgürlüklerde ne kadar zor olduğunu ben bizzat fizik profesörü olarak Doğu Almanya’da yaşadım.

Özgürlüğümüze kavuşmamızla ancak hayallerimizde görebileceğimiz sonuçlara ulaştık. Türk Alman Üniversitesi Türkiye ve Almanya arasındaki iş birliğinin olağanüstü bir örneği."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları