loading
close
SON DAKİKALAR

Gelecek Partisi'inden 'Cemevi' açıklaması: 'Neden Aleviler görmezden geliniyor?'

Gelecek Partisi'inden 'Cemevi' açıklaması: 'Neden Aleviler görmezden geliniyor?'
Tarih: 18.01.2020 - 14:13
Kategori: Siyaset

Gelecek Partisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar planına cemevlerinin ibadethane statüsü önerisinin AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilmesine ilikin açıklamada bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar planına cemevlerinin ibadethane statüsü önerisinin AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Gelecek Partisi İBB Meclisi'nde alınan bu karara dair yazılı açıklamada yaptı. Gelecek Partisi'nin açıklamasında "Yıllardır ülkeyi tek başına yöneten mevcut iktidarın bu konuda samimi olduğunu asla düşünmüyoruz. Bugün hâlâ Alevilerin inanç yerlerini tartışıyor olmak, bu devleti yönetenlerin utancıdır" denildi. 
 
"20 milyona yakın Alevinin vergileriyle Diyanet İşleri Başkanlığı’na devasa bütçe ayıranlara hiçbir zaman haklarını helal etmeyecek" ifadelerinin yer aldığı Gelecek Partisi'nin açıklaması şöyle:
 
"İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, İmar planına Cemevlerinin ibadethane statüsü önerisi AK Parti  ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Hani “meclis çoğunluğu bizde, biz ne dersek o olur” diyenler vardı ya, işte tam da öyle oldu. 
Öncelikle öneriyi getirenlere ve bunu destekleyenlere yürekten teşekkür ediyorum. Ama birileri hayır dediği için bizler Cemevlerimizden asla vazgeçecek değiliz. Siyasi kurnazlık yaparak belediyenin böyle bir hakkı olmadığını, Diyanetin karar vermesi gerektiğini söyleyenler kendilerini masum göstermeye çalışmasınlar. Bir yönetici adil olmalı, asla vatandaşlar arasında ayrımcılık yapmamalıdır.
 
İnkarcı, asimilasyoncu yönetim tarzıyla yıllardır gözleri kör olan, kulakları sağır olan bu partilerin ve devleti yönetenlerin vicdanları nasır bağlamıştır. 17 yıldır iktidarda olan ve ülkeyi tek başına yöneten AK Parti ve son zamanlarda ittifak ortağı olan MHP’nin bütün yöneticileri şunu unutmamalı ki, bu ülkede yaşayan 82 milyon vatandaşın tamamı dini, dili, ırkı ne olursa olsun birlikte yaşamayı şiar edinmiştir. Cenazesinde,  düğününde, komşuluğunda, hayatın her alanında bir arada bulunurken, hatta kız alıp vermeden sorun yaşamazken, artık neredeyse her evde kader birliği yapmışken bu zulüm niye ? .
Bu güzelim ülkenin toplumsal uzlaşıyla ve birlikte yaşama kültürüyle ne kadar birbirilerine bağlı olduklarını hepimiz biliyoruz.
 
Aleviler, ayrımcılığa rağmen her zaman demokrasiye bağlı kalmışlardır, Aleviler, bugüne kadar uygulanan bütün ayrımcılığa ve inkara rağmen hiçbir zaman kimseyi ayrıştırmamış ve ülkesine, demokrasiye bağlı kalmış bir toplumdur, bundan sonra da böyle olmaya devam edeceklerdir.
Şimdi sormak istiyoruz, bir çok yerde AK Partili ve MHP’li belediye başkanları Cemevi yaparken ve hiç kimseyi ayrıştırmadan hizmet ederken, genel siyasette neden Aleviler görmezden geliniyor?
Sayın Cumhurbaşkanı 24 Haziran seçimlerinde Cemevlerine hukuki statü vermek istiyoruz demişti, şimdi ne oldu? Sadece seçim zamanlarında mı Alevilerin sorunları gündeme geliyor ve talepleri kabul görüyor? Ülkemizde ne yazık ki durum böyle. 
 Ancak yıllardır ülkeyi tek başına yöneten mevcut iktidarın bu konuda samimi olduğunu asla düşünmüyoruz. Bugün hâlâ Alevilerin inanç yerlerini tartışıyor olmak, bu devleti yönetenlerin utancıdır. 
 
Aleviler haklarını asla helal etmeyecektir:
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay kararları olmasına rağmen bu kararları uygulamayan zihniyet, 20 milyona yakın Alevinin vergileriyle Diyanet İşleri Başkanlığı’na devasa bütçe ayıranlara hiçbir zaman haklarını helal etmeyecekler. 
 
Sayın Ahmet Davutoğlu, Başbakanlığı döneminde bir çok olumsuzluğa karşı durduğu gibi, 1 Kasım seçimlerinde de birilerine rağmen samimi ve sorumluluk duyarak Cemevlerine hukuki statü verilmesini AK Partinin seçim bildirgesine koymuştur.
Alevilerin ve diğer inançların mutlaka hak ettikleri gibi yaşamasını ve devletin vatandaşları arasında asla ayrımcılık yapmadan bütün inançlara aynı mesafede durması gerektiğini savunmuştur. Bunun için ne gerekiyorsa yapılmasını istemiş, yüreklice ve samimi bir duruş göstererek mücadele etmiştir."
 
 
 
 
 
Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları