loading
close
SON DAKİKALAR

Hamaney: ‘Siyonist rejim ölümcül bir kanserdir’

Hamaney: ‘Siyonist rejim ölümcül bir kanserdir’
Tarih: 22.05.2020 - 14:56
Kategori: Dünya

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail yönetimi için “kökünden sökülüp yok edilecek ölümcül bir kanserdir” dedi.

Hamaney, Kudüs Günü dolayısıyla canlı yayında yaptığı konuşmada, "Filistin meselesinin suçluları Osmanlı Devleti'nin topraklarını aralarında paylaşan Batılı devletlerdir” ifadesini kullandı.

 
"Siyonist rejim ölümcül bir kanserdir ve bu bölgeye zararlıdır"

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) temel politikalarından birinin İsrail'in bölgedeki varlığını normalleştirmek olduğunu söyleyen Hamaney, "Bölgede Amerika'nın köleleri gibi hareket eden bazı Arap toplulukları da ekonomik bağlar ve benzeri şeyler kurarak bu normalleşmeye zemin hazırlıyor. Bu çabalar tamamen yararsız ve nafiledir. Siyonist rejim ölümcül bir kanserdir ve bu bölgeye zararlıdır. Kuşkusuz kökünden sökülüp yok edilecek" diye konuştu.

"Filistin'deki trajedinin asli suçlusu, Osmanlı'nın topraklarını paylaşanlardır"

Filistin'de uzun yıllardır yaşanan trajedinin asli suçlusunun Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlı Devleti'nin Asya'daki topraklarını aralarında paylaşan İngiltere'nin başını çektiği Batılı devletler olduğunu kaydeden Hamaney şunları söyledi:

"Bu trajedideki temel suçlu, Batılı hükümetler ve onların şeytani politikalarıdır. Birinci Dünya Savaşı'nı kazanan devletler, Osmanlı İmparatorluğu'nun Asya'daki topraklarını en önemli savaş ganimeti olarak aralarında paylaştığı gün, hakimiyetlerini sürdürebilmek için bölgenin kalbinde güvenli bir üs oluşturma ihtiyacı hissettiler"

İkinci Dünya Savaşı sonrasında da bölge ülkelerinin gafletinden faydalanılarak İsrail'in oluşturulduğunu söyleyen Hamaney, Batılı ülkelerin bu sayede ilk olarak Filistin'e, daha sonra da bölge ülkelerine darbe vurmayı amaçladığını ifade etti.

Hamaney, Filistin meselesinin çözüm yolunun ülkede tüm dini ve etnik grupların katılacağı bir referandumdan geçtiğini belirtti.

Kaynak : Euronews

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları