loading
close
SON DAKİKALAR

HDP'den enflasyon açıklaması

HDP'den enflasyon açıklaması
Tarih: 03.09.2018 - 17:18
Kategori: Siyaset

Halkların Demokratik Partisi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin açıklamada bulundu.

Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin açıklamada bulunan HDP Emek, Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, tüketici enflasyonunun (TÜFE) yüzde 17,90’a, üretici enflasyonunın (Yİ-ÜFE) ise yüzde 32,13’e yükseldiğin, hatırlatarak "Sadece bir ayda TÜFE’nin yüzde 2,30 ve Yİ-ÜFE’nin yüzde 6,60 oranında artmış olması katlanarak gelen zamların yeni göstergesidir." dedi. 

AKP'nin enflasyon oranları ile faiz oranları artışını desteklediğini belirten Günay Kubilay, "Faiz, döviz kuru ve enflasyonun eş anlı ve sürekli artışı ülke ekonomisinin ranta, spekülasyona ve sömürüye teslim edilmesidir" ifadelerini kullandı. 

HDP'nin bugün açıklanan enflasyona ilişkin açıklması şöyle: 

 "Gün geçmiyor ki çok temel ve yaşamsal bir ürüne zam gelmesin. Bugün, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre; tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 17,90’a, üretici enflasyonu (Yİ-ÜFE) ise yüzde 32,13’e yükseldi. Sadece bir ayda TÜFE’nin yüzde 2,30 ve Yİ-ÜFE’nin yüzde 6,60 oranında artmış olması katlanarak gelen zamların yeni göstergesidir.

2 Eylül tarihinde açıklanan doğalgaz (yüzde 9) ve elektrik (yüzde 14) zamlarının henüz yansıtılmadığı Ağustos enflasyon verileri gıda, konut, ev eşyası ve ulaştırma gibi tüketim alanlarında son bir yılda fahiş zamların yapıldığını gösteriyor.

Özellikle alt gelir gruplarının daha zor geçim koşullarına itildiği bu krizde açıklanan bu enflasyon oranları gelir dağılımda adaletsizliğin daha da derinleştiğini gösteriyor.

Enflasyon aslında yoksullardan alınan ilave bir vergidir. AKP’nin dolaylı vergilerle vergi yükünü sermayeye değil emekçilere yansıttığı bu adaletsiz ekonomik düzen içerisinde enflasyonun sonuçları daha çok yoksullaşma olacaktır.

Yüksek enflasyonun bir diğer sonucu ise faizlerin daha da yükselmesi olacaktır. Yüksek enflasyon nedeniyle faizlerin daha da yükselmesi yatırım, üretim ve istihdamın azalmasına neden olacaktır

Söylemde faiz artışına karşıymış gibi duran AKP, bu enflasyon oranları ile faiz oranları artışını desteklemektedir. Faiz, döviz kuru ve enflasyonun eş anlı ve sürekli artışı ülke ekonomisinin ranta, spekülasyona ve sömürüye teslim edilmesidir.

AKP Genel Başkanı, Hazine ve Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı söz konusu krizin köşe taşlarını açıklamaları ile döşemektedir. Erdoğan her konuştuğunda döviz kurları artmaktadır. Ortaya çıkan bu siyasi ve ekonomik krizin mimarları siyasi etik gereği istifa etmelidir.

Yaşanan krizin emeğe olumsuz etkilerini azaltmak ve yoksullaşmayı önlemek adına acil önlemler alınmalıdır:

- Toplu işten çıkarmalar engellenmelidir.

- Asgari ücretlilerin reel gelir kaybı en az enflasyon oranında karşılanmalıdır.

- Asgari ücret gelir vergisi kapsamı dışına çıkarılmalıdır.

- İşsizlik sigortası fonu kapsamında işsizlerin ödenekten yararlanma koşulları kolaylaştırılmalıdır."
 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları