loading
close
SON DAKİKALAR

Hekim kuruluşlarından ülkelere 'DSÖ'ye finansman desteği sağlayın', DSÖ'ye ise 'siyasal baskılara diren' çağrısı

Hekim kuruluşlarından ülkelere 'DSÖ'ye finansman desteği sağlayın', DSÖ'ye ise 'siyasal baskılara diren' çağrısı
Tarih: 18.05.2020 - 17:08
Kategori: Sağlık, Yaşam

Dünya Tabipler Birliği (WMA) ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi’nin (CPME) de aralarında olduğu 6 uluslararası hekim örgütü, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) yönelik manipülasyonlara ve uygunsuz baskılara karşı çıkılması çağrısında bulundu.

WMA, CPME, Afrika Ulusal Tabip Birlikleri Koalisyonu (CANMA),  Asya ve Okyanusya Tabip Birlikleri Konfederasyonu (CMAAO),  Latin İbero Amerikan Tıp Konfederasyonu (CONFEMEL) ve Güney Asya Bölgesel İşbirliği Topluluğu Tabipler Birliği (SAARC) temsilcileri tarafından yapılan ortak açıklamada, bir pandemi yaşanırken Birleşmiş Milletler’in sağlık kuruluşu olan WHO’ya gitmesi gereken kaynakları durdurmanın doğru olmadığı ve hiçbir yarar sağlamayacağı belirtildi.

WHO’ya da, bu tür uygunsuz siyasal baskılara karşı direnerek, sağlık ve bilim alanlarındaki misyonuna odaklanması çağrısında bulunulan açıklamada, siyasal ya da ideolojik saldırılara karşı kuruluşun bağımsızlığını sağlayacak yapısal bir reformun gerçekleştirilmesinin de acil bir gereksinim olduğu hatırlatıldı.

Uluslararası hekim örgütlerindin çağrısı şöyle:

"Bu bildirinin altında imzası olan hekim kuruluşları, Birleşmiş Milletlerin sağlık kuruluşu olarak görevini gerektiği gibi yapabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü’nü finansal açıdan yeterince desteklemeleri için tüm ülkelere çağrıda bulunmaktadır. Bir pandemi yaşanırken DSÖ’ye gitmesi gereken kaynakları durdurmak, ne herhangi bir işe yardımcı olur ne de doğrudur. Halk sağlığı alanında kılavuzluk, eşgüdüm ve destek sağlayan teknik bir kuruluş olarak DSÖ’nün çalışmalarını ve liderliğini tanıyoruz; sağlık hizmetlerinin tüm insanlara sunulmasına yönelik çabalarına dikkat çekiyoruz.

Bu konum, pandemi döneminde daha da belirleyici bir önem kazanmaktadır. Ancak, bu söylenenin yanı sıra, herkese, ama en başta demokratik hükümetlere yönelik bir çağrımız daha var: Uluslararası Sağlık Düzenlemelerinin yaşama geçirilmesine ve DSÖ’nün çalışmalarına hükümetlerden ya da başka taraflardan gelen siyasal manipülasyonlara ve uygunsuz baskılara da karşı çıkılması… Ayrıca DSÖ’ye bu tür uygunsuz siyasal baskılara karşı direnip sağlık ve bilim alanlarındaki misyonuna odaklanması çağrısında bulunuyoruz.

Bu söylenen, söz konusu manipülasyonlara karşı sürekli uyanık olunmasını, sağlık kuruluşunun çalışmalarında belirli bölgelerin dışlanmasına ya da öncelik tanınmasına yönelik girişimlerin hemen reddedilmesini gerektirir. Tüm insanların sağlığı, bu tür davranışlara karşı sürekli korunma ve uyanıklık gerektirir. Dolayısıyla, DSÖ’de siyasal ya da ideolojik saldırılara karşı kuruluşun bağımsızlığını sağlayacak yapısal bir reformun gerçekleştirilmesi acil bir gereksinimdir.

Mayıs 2020
Dr. Osahon Enabulele (Koordinatör)
CANMA – Afrika Ulusal Tabip Birlikleri Koalisyonu
Dr. KK Aggarwal, Başkan
CMAAO – Asya ve Okyanusya Tabip Birlikleri Konfederasyonu
Dr. Lincoln Lopes Ferrera, Başkan
CONFEMEL – Latin İbero Amerikan Tıp Konfederasyonu
Dr. Frank Ulrich Montgomery, Başkan
CPME – Avrupalı Hekimler Daimi Komitesi
Dr. Ravindra Wankhedkar, Başkan
SAARC (Güney Asya Bölgesel İşbirliği Topluluğu) Tabipler Birliği
Dr. Miguel Jorge, Başkan
WMA – Dünya Tabipler Birliği

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları