loading
close
SON DAKİKALAR

İlhan Taşcı'dan RTÜK'ün Halk TV'yle ilgili açıklamasına itiraz: Gerçeği yansıtmıyor

İlhan Taşcı'dan RTÜK'ün Halk TV'yle ilgili açıklamasına itiraz: Gerçeği yansıtmıyor
Tarih: 26.09.2020 - 12:41
Kategori: Medya

RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, Halk TV'nin ekranın 5 gün karartılmasına ilişkin RTÜK'ten yapılan açıklama

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Halk TV’ye verdiği 5 günlük ekran karartma cezası tebliğ edildi. Halk TV'nin ekranı 27 Eylül Pazar gününü 28 Eylül Pazartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00’da kararacak.

RTÜK, 5 günlük karartma cezasınına gerekçe olarak Ayşenur Arslan'ın 16 Haziran 2020 tarihli Medya Mahallesi programındaki sözlerini gösterdi. Halk TV'ye verilen ceza "Yayınlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, d ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz" maddesine dayandırıldı.

RTÜK'ten yapılan açıkalmada, "Üst Kurul'un 01.07.2020 tarihindeki kararıyla Halk TV’nin, 6112 sy. Kanun’un 8-1/a hükmünü ikinci defa ihlal etmesi nedeniyle verilen 5 günlük yayın durdurma cezası hakkında daha önce alınan yürütmeyi durdurma kararları yargı tarafından kaldırılmıştır" denildi.

İlhan Taşcı: RTÜK'ün açıklaması gerçeği yansıtmıyor

RTÜK'ün CHP'li üyesi İlhan Taşcı, RTÜK’ün kurumsal hesabından yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Halk TV ekranının karartması kararına karşı açtığımız davada önce oybirliğiyle yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Yetkili belirlenen mahkeme ise YD kararını gerekçesiz şekilde kaldırmıştır" ifadelerini kullandı. Taşcı, "Henüz davanın esası hakkında bir hüküm kurulmamışken, RTÜK’ün dava sonuçlanmış gibi açıklamada bulunması kamuoyunu yanıltmakta ve yanlış bir algı oluşturmaktadır. Bu yönüyle açıklama gerçeği yansıtmamaktadı" dedi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları