loading
close
SON DAKİKALAR

İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devri için Erdoğan'dan talimat

İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devri için Erdoğan'dan talimat
Tarih: 13.02.2020 - 11:45
Kategori: Siyaset

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği AKP MKYK toplantısında, İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devri gündeme geldi.

AKP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, AKP MKYK toplantısında CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin hazırladığı taslak konusunda sunum yaptı. Erdoğan, taslak üzerinde biraz daha çalışılmasını isteyerek, “Bir an önce getirin” talimatını verdi.

Taslağa göre CHP’nin İş Bankası’ndaki hisseleri Hazine’ye devredilirken, CHP’nin bankadaki yönetim kurulu üyelikleri de sonlandırılıyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre Erdoğan, hisse devri yöntemine ilişkin farklı görüşlerin dillendirildiği toplantıda, Canikli’ye, “Tekrar çalışın ve bir an önce getirin” talimatını verdi.

Canikli’nin iki seçenekli bir çalışma hazırlayıp 17 Şubat Pazartesi günü düzenlenecek Merkez Yönetim Kurulu toplantısında konuyla ilgili bir sunum yapması planlanıyor.

Atatürk’ün vasiyeti uyarınca bankadaki hisselerini CHP temsil ediyor, ancak Atatürk hisselerinden CHP temettü geliri elde etmiyor. Atatürk’ün vasiyeti uyarınca temettü ödemeleri vasiyetname hükümleri ve yasal mevzuat çerçevesinde Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na yapılıyor.

"Mustafa Kemal'in CHP'ye değil, Hazine'ye tahsisi var"

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir yıl önce AKP Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Gazi Mustafa Kemal'in İş Bankası'nı CHP'ye değil, Hazine'ye tahsisi vardır. Bu İş Bankası Allah'ın izniyle Hazine'nin malı olacaktır, bu parlamento bu kararı alacaktır" demişti.

Atatürk hisselerinin oranı yüzde 28,09

Öte yandan İş Bankası’nın internet sitesinde 2019 başı verilerine göre, güncel ortaklık yapısına bakıldığında Atatürk hisselerinin oranının %28,09 olduğu görülüyor. Bankanın %40,13’ü İş Bankası Munzam Sandık Vakfı’na ait bulunurken bankanın %31,78 ise halka açık olarak Borsa İstanbul’da işlem görüyor.

Erdoğan daha önce de, bankanın kurucusu Atatürk'ün, gelirleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na aktarılmak üzere CHP tarafından temsil edilen yüzde 28,09'luk hissesinin Hazine'ye devri için düzenleme yapılacağı açıklamıştı.

2018 Eylül sonu itibarıyla piyasa değeri 19.938.569.800 TL olan banka, Ziraat Bankası’ndan sonra Türkiye’nin en çok şubeye sahip bankası.

Ziraat Bankası’nın 1747, İş Bankası’nın 1330 şubesi bulunurken Türk bankacılık sisteminde toplam 10378 şube var.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları