loading
close
SON DAKİKALAR

Japonya Başbakanı: Geliştirdiğimiz ilacı Türkiye'ye bağışlıyoruz

Japonya Başbakanı: Geliştirdiğimiz ilacı Türkiye'ye bağışlıyoruz
Tarih: 21.05.2020 - 16:44
Kategori: Dünya

Japonya Başbakanı Abe, koronavirüse karşı ürettikleri Amigan ilacını Türkiye'ye bağışladıklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile birlikte resmî açılışı yapılacak olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne giderek incelemelerde bulundu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve yetkililerle birlikte hastanede incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgililerden hastane ile ilgili bilgi aldı. 

Hastanenin açılış törenine videokonferans yöntemiyle bağlanan Abe Japonya Başbakanı Şinzo Abe şunları söyledi: 

“Geçen gün Sayın Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdikten sonra çok ara vermeden yeniden görüştüğümüz için çok memnunum. Geçen günkü telefon görüşmesinde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin açılış törenine davet edildim. Bundan 7 yıl önce İstanbul'u ziyaret edip Marmaray'ın törenine katıldığımı hatırladım. Küresel sorun olan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle maalesef İstanbul'u ziyaret etmem mümkün olmadım. Videokonferans yöntemiyle katılabilmekten memnuniyet duyuyorum. Ne kadar uzak olsak da benim kalbim Sayın Erdoğan ve Türk halkıyla beraberdir. Hastane 'Çam ve Sakura' olarak adlandırmıştır. Bu hastanenin İstanbul halkına esenlik getirmesini diliyorum.

"İLACI TÜRKİYE'YE BAĞIŞLIYORUZ"

Türkiye'de vaka sayısının azalmasından dolayı normalleşme takviminin açıklandığını biliyorum. Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için uluslararası iş birliğinin sağlanması çok önemli. İlaç ve aşının geliştirilmesi, bunların adil bir şekilde dağıtılması ve bunların gelişmekte olan ülkelere ulaştırılması önceliklerimizdir. Japonya'da geliştirilen ilaçtan bahsedersem, insani bakımdan bu ilacı arzu eden ülkelere bağışlayarak çalışmalara katkıda bulunacağız. Bu kapsamda Türkiye'ye de bağışlıyoruz. G20'de Erdoğan'la gelişmekte olan ülkelere yardımın önemini teyit ettik. 60'dan fazla ülkeye yardım eden Türkiye'ye saygı duyuyorum."

Kaynak : DHA

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları