loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: Erdoğan, Türkiye'yi tarihinin en büyük krizleriyle karşı karşıya getirdi

Kılıçdaroğlu: Erdoğan, Türkiye'yi tarihinin en büyük krizleriyle karşı karşıya getirdi
Tarih: 24.11.2018 - 08:24
Kategori: Siyaset

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. AKP seçmeninin Tayyip Erdoğan’a istediği her şeyi verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Erdoğan her yetkiyi aldı, ülkeyi derin bir krizle karşı karşıya getirdi.

Muharrem İnce'nin eğilim yoklaması şartı için konuşan Kılıçdaroğlu, "Önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz. İstanbul'dan eğilim yoklaması yapılmasına ilişkin bir talep gelmedi" ifadelerinde bulundu. CHP lideri, Mansur Yavaş'tan toplumun bir beklentisi olduğunu da söyledi.

Saygı Öztürk'e konuşan Kemal Kılıçdaroğlu'nun  açıklamaları şu şekilde:

KAZANIMLAR ALINDI: Dünyada bir yönetim düşünün, 16 yıl kendi ülkesini tek başına yönetsin ve 16 yılın sonunda Türkiye derin bir ekonomik krizle karşı karşıya kalsın. Hem ekonomi, dış politika, eğitim, toplumsal barış, demokrasi açısından geriye gidişin yaşandığını görüyoruz. Cumhuriyet tarihi boyunca toplumun elde ettiği kazanımların büyük bir kısmı son 16 yılda toplumun elinden alındı.

AKP İLE ANILMAK İSTEMİYORLAR

YENİ İSİM BULAMIYORLAR: Yerel yönetimlerde yeni bir isim çıkarmakta zorlanıyorlar. Aynı isimler büyükşehir belediye başkanları, aynı isimler il belediye başkanları olarak topluma sunuluyor. Yeni bir isim, ufku olan, sorunları çözmede yetenekli olan isim AKP saflarında AKP ile beraber anılmak istemiyor. Çünkü AKP demek, sorun üreten bir parti demektir.

KADER BİRLİĞİNE İTTİ: Türkiye'nin sorunlarına çözüm üretememeleri, AKP ile MHP'yi  bir anlamda kader birliğine itti. Seçimleri kaybedeceklerinden korkuyorlar. O korku nedeniyle bir araya geliyorlar. Ama halk bunların hangi gerekçe ile bir araya geldiğini görüyor. Bütün olumsuz gidişten bu iki parti sorumlu. Çekinerek, korkarak, “Bir araya gelmezsek CHP büyük şehirleri alır, belediyelerde  başarı elde eder” kaygısının içindeler.

BÜTÜN YETKİLER VERİLDİ HER ŞEYİ VERDİLER: Biz, önce sandıkta ittifakı AKP seçmeniyle yapacağız. Nedeni şu: AKP seçmeni, Erdoğan ne istediyse verdi. “Tek başına iktidar” dedi, verdiler. “Bir dönem yetmez” dedi,  bir dönem daha verdiler. “Şimdi ustalık dönemim” dedi 5 yıl daha verildi. “Ülkeyi yönetmem için Anayasa engel” dedi,  Anayasa değişikliğine de izin verdiler. “Benim tek başıma yönetmem lazım. Bakanlar iş yapmıyor, bürokrasi iş yapmıyor. Ben karar alamıyorum, mahkeme durduruyor. Meclis istediğim gibi çalışmıyorum”  dedi, bütün yetkiler de verildi. Bu yetkileri alan Erdoğan,  Türkiye'yi, tarihinin en büyük krizleriyle  karşı karşıya getirdi. Şimdi AKP seçmenin ders verme zamanı.  O kardeşlerim de “Ne istiyorsan verdik,  bizi açlığa ve yoksulluğa mahkum ettin.  Kusura bakma benim sana ders verme görevim var. Türkiye'yi felakete sürükledin” diyecek. AKP  seçmeniyle ittifak yapıp seçimde iyi bir ders vereceğiz.

ADAYLARIN PROJELERİ YARIŞIYOR

İKİ ŞEY İSTEDİK: İllerdeki aday adaylarımız arasında projeler bağlamında yarış var. Bu bizi mutlu ediyor. Aday adaylarımızdan iki şey istedik: 1-Belediye başkanı olmak istediğin yerin sorunları nedir? Bunu bize yaz. Dosyana koy. 2-Sorunlar için çözüm önerilerin nedir?  Böylece, sorunlara ne kadar vakıf, sorunları çözmek için hangi projeleri var?  Bunu öğreniyoruz.

İTTİFAK: Ankara, İstanbul, İzmir gibi kentlerimizin adaylarının belirlenmesi var.  Kendi içimizde ve dışımızda.  İYİ Parti ile bazı görüşmelerimiz var. Koray Aydın'ın açıkladığı gibi temel ilkelerde görüş birliği sağlanmış durumda.  Konu önümüzdeki süreçte daha da olgunlaştırılıp çözümlenecektir.  Yerel yönetim seçiminde ciddi bir sorunla karşılaşmayız. Var olan aday adaylarından en çok oyu kiminle alırız. Bilgisi becerisi olan başarılı çizgisi olan adayları belirlemek de bizim görevimiz. Çalışıyoruz.

DEĞERLENDİRECEĞİZ

“İstanbul'la ilgili eğilim yoklaması olursa katılacağını, olmazsa katılmayacağını, parti için çalışacağını, partili olduğunu ifade etti. Biz zaten örgütlere ‘Nerelerde eğilim yoklaması yapılmalı, nerelerde eğilim yoklaması istiyorsunuz?' diye yazı göndermiştik. Önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz. İstanbul'dan eğilim yoklaması yapılmasına ilişkin  bir talep gelmedi. Şu anda eğilim yoklaması yapılacak yerlerde çalışma devam ediyor.  Eğilim yoklamasından sonra süratli bir şekilde açıklayacağız. Oradan kim çıkarsa  belediye başkanı adayı olarak Parti Meclisimiz  karara bağlayacak. Tabii anketler de yapıyoruz.”

MANSUR BEY'DEN BEKLENTİ VAR

“2014 seçiminde belediye başkan adayımız olan Mansur Yavaş, toplunun her kesimi tarafından sevilip sayılan, güven veren bir kişi. Dolayısıyla Mansur Bey'in isminin adaylık sürecinde dillendirilmesi de normal bir şey.  Mansur Bey'den toplumun bir beklentisi var.”
 
“1- Seçildiği andan itibaren herkesin belediye başkanı olacak, Türk Bayrağı rozeti taşıyacak, herkese eşit hizmet götürecek, yoksul mahallelere pozitif ayrımcılık yapacak.

2- Yaptığı harcamaların hesabını halka verecek. Bizim için vazgeçilmez. Şeffaflık sağlayacağız.
Adaylarda  toplumun her kesimini kucaklayan, her kesime sıcak mesajlar veren, kimseyi ötekileştirmeyen özellik istiyoruz. Her kesime gidip sorunlarına vakıf olduğunu göstermeli, sorunların çözümünü güven veren bir dille anlatmalı. Sert, militan, parti kimliği öne çıkmış adayların olmaması lazım. Herkesi kucaklayan aday olması lazım. Milletvekilliği adaylarından farkı  bu zaten. Milletvekili seçiminde parti,  belediyle başkanlığı seçiminde aday tercihi var. Her  kesimi kucaklaması lazım. Anketler yapıyoruz. Nabız tutuyoruz, görüşmelerimiz var.  Bu konuda değerlendirmeler yapacağız.”

 

 
 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları