loading
close
SON DAKİKALAR

Pompeo, 'Ayasofya müze olarak kalsın' dedi, Dışişleri'nden tepki geldi

Pompeo, 'Ayasofya müze olarak kalsın' dedi, Dışişleri'nden tepki geldi
Tarih: 02.07.2020 - 09:16
Kategori: Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan Türkiye’ye Ayasofya’nın müze statüsünün korunması çağrısı geldi. Pompeo, Ayasofya’nın müze statüsünde yapılacak bir değişikliği ‘’tarihi yapının mirasının eksiltilmesi'’ olarak göreceklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ayasofya hakkında yaptığı yazılı açıklamada, ‘’Türk hükümeti UNESCO tarafından İstanbul Kültür Mirası’nın bir parçası olarak tanınan Ayasofya’yı yaklaşık yüzyıl boyunca olağanüstü bir şekilde bir müze olarak idare etti. Türkiye hükümetine, Türkiye Cumhuriyeti’ne katkıda bulunan dini geleneklere ve tarihi çeşitliliğe saygı gösterilmesi ve her kesimin erişiminin sağlanması taahhüdünün bir örneği olarak, Ayasofya’yı müze olarak muhafaza etmeyi sürdürmesi çağrısında bulunuyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Mike Pompeo, Ayasofya Müzesi için, ‘’Bu olağanüstü tarihi yer, dini inancın ifadesi ve 1500 yıllık zengin ve karmaşık tarihinin yansıttığı sanatsal ve teknik dehanın da göstergesidir. Dahası, bu yerin müze statüsü bütün dünyadan insanların bu muhteşem başarıya erişim sağlaması ve bunun üzerine düşünmesi imkanını vermiştir’’ dedi.

Mike Pompeo, Amerika’nın Ayasofya’nın statüsünde yapılacak bir değişikliği ‘’Farklı dini gelenekler ve kültürler arasında ihtiyaç duyulan bir köprü olarak insanlığa hizmet etme gibi modern dünyada son derece nadir görülen eşsiz bir özelliğe sahip bu harika yapının mirasının eksiltilmesi’’ olarak değerlendireceğini belirtti.

Pompeo, açıklamasının sonunda, ‘’Türk hükümetiyle dini ve kültürel yerlerin korunması dahil olmak üzere, karşılıklı çıkarlarımızı ilgilendiren birçok konuda birlikte çalışmaya devam etmek istiyoruz’’ dedi.

Dışişleri'nden yanıt

Pompeo'nun açıklamalarına Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ayasofya üzerinde her türlü tasarruf yetkisi yine Türkiye’nin egemenlik hakları çerçevesinde iç işlerimizi ilgilendiren bir konudur" denildi.

Bakanlığın açıklaması şöyle:
"ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Ayasofya hakkında yapılan açıklamayı hayretle karşılıyoruz.

Anayasa ve kanunlarımızla güvence altında olan din ve inanç özgürlüğünün tüm vatandaşlarımız için ayrım gözetmeksizin korunması doğrultusunda hükümetimizce sessiz devrim niteliğinde adımlar atılmıştır.

Bu bağlamda, kültür ve tarihimizden gelen hoşgörü geleneği çerçevesinde Ayasofya dahil olmak üzere ayırt etmeksizin sahibi olduğumuz tüm kültürel varlıkları en titiz şekilde korumaktayız.

Ayasofya’nın tarihi, kültürel ve manevi değerini de fethederek ülkemizin mülkiyetine aldığımız günden bu yana hassasiyetle yaşatıyoruz.

Bu vesileyle sürekli tekrarlamak durumunda kaldığımız bir gerçeği bir kez daha hatırlatıyoruz. Ayasofya, topraklarımız üzerinde yer alan bütün kültür varlıklarımız gibi Türkiye’nin mülkiyetindedir.

Ayasofya üzerinde her türlü tasarruf yetkisi yine Türkiye’nin egemenlik hakları çerçevesinde iç işlerimizi ilgilendiren bir konudur.

Tabiatıyla herkes kendi düşüncesini söylemekte serbesttir. Ancak egemen haklarımız konusunda “uyarıyoruz, dikte ediyoruz” üslubuyla konuşmak kimsenin haddine değildir."

Kaynak : Amerika'nın Sesi-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları