loading
close
SON DAKİKALAR

PTT'de yolsuzluk iddiaları Meclis gündeminde

PTT'de yolsuzluk iddiaları Meclis gündeminde
Tarih: 03.01.2020 - 11:56
Kategori: Siyaset

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen PTT'de yolsuzluk iddiası üzerine HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY'ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Posta ve Telgraf Teşkilatı'nın (PTT) Hazineye ait hisselerinin tamamı, 24 Ocak 2017 günü 2017/9756 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesiyle Türkiye Varlık Fonuna devredilmiş ve söz konusu karar 5 Şubat 2017'de mükerrer sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştı. Fakat 12 Aralık 2018 tarihinde bakanlıklara bağlı, ilgili tüm kurum ve kuruluşların örgüt yapıları ile görev ve yetkileri dört sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle değiştirilmesi ile birlikte PTT sermayesinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı ikinci kez Türkiye Varlık Fonu'na devredilmişti.
12 Eylül 2018 tarihinde ise Resmî Gazete’de yayımlanan 162 ve 163 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile Türkiye Varlık Fonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlanmış ve Varlık fonu Başkanvekili olarak da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak atanmıştı.

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz  söz konusu haberlerle ilgil verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

1. Varlık Fonu’na aktarıldığı zaman kasasında 650 milyon TL bulunan PTT’nin iki yılın sonunda 900 milyon TL zarar ettiği iddiası doğru mudur? Doğruysa söz konusu 1,5 milyar TL ne için harcanmıştır?

2. TVF raporuna göre PTT’nin iştiraklerinde sermaye transferlerinin “yanlış” planlanması ile zararlar oluştuğunu belirtilmiştir. Bunlardan biri olan ve ticari faaliyetlerine başlamayan Kule AŞ’nin hesaplarına 20 milyon TL nakit aktarıldığı iddiası doğru mudur? Bu nakit para faaliyeti olmayan şirkete neden aktarılmıştır ve nasıl harcanmıştır?

3. Anadolum Destek Lojistik Hizmeti A.Ş adlı araç kiralama firmasının da PTT'yi ciddi zarara uğratan iştiraklerden biri olduğu iddia edilmektedir. Söz konusu firmanın araç kiralama bedellerinin ve reklam anlaşmalarının piyasa şartları ile örtüşmediği iddiası doğru mudur? Doğruysa bu firma ile neden çalışılmaktadır?

4. PTT ve Sayıştay denetimine tabi olmayan iştiraklerinin hizmet satın alımlarından, reklam ve promosyon harcamalarına, maaş ödemelerinden, sözleşmelere kadar piyasa fiyatlarının üzerinde iş ve işlemler yaptığı iddiaları doğru mudur?

5. PTT fona devredildikten sonra kurulan yeni iştiraklerden PTT Anadolum, Kule A.Ş, PaYE, PTTAVM, PTT teknoloji gibi alt şirketlerin yöneticilerinin birden fazla kurumdan maaş aldığı iddiası doğru mudur?

 

 

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları