loading
close
SON DAKİKALAR

RTÜK Başkanı Şahin ve RTÜK Üyesi İlhan Taşcı arasında 'pusula' polemiği

RTÜK Başkanı Şahin ve RTÜK Üyesi İlhan Taşcı arasında 'pusula' polemiği
Tarih: 08.07.2020 - 15:05
Kategori: Gündem

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin 'Pusulasının saray' olduğunu söyleyen RTÜK'ün CHP'li üyesi İlhan Taşcı'ya "Bizim pusulamız millettir" yanıtını verdi. Taşcı'dan açıklama geldi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, RTÜK'ün CHP'li üyesi İlhan Taşcı'ya yönelik açıklamalar yaptı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Şahin'e Taşcı'nın yanıtı yine sosyal medyadan geldi.

Geçtiğimiz günlerde Halk TV ve TELE 1'e 5 gün ekran karartması cezası verilmişti. RTÜK'ün CHP'li üyesi İlhan Taşcı, iktidar yanlısı kanalların kurul tarafından korunduğuna ilişkin bir rapor hazırlamış, raporda iktidar yanlısı ATV hakkında RTÜK'e 90 bin şikayet yapıldığını ancak bu kanalla ilgili görüşülen dosya sayısının sıfır olduğunu vurgulamıştı.

İlhan Taşcı, Ebubekir Şahin için 'Pusulası Saray' demişti. Taşcı'nın açıklamalarından rahatsız olan RTÜK Başkanı Şahin sosyal medya hesabından Taşcı'ya yönelik açıklamalarda bulundu.

Şahin, "Kimi medya kuruluşlarının hamiliğine soyunurken kimilerineyse düşmanca tavır takınmanız tarafsızlık ilkemizi zedelemektedir. İvedi olarak kurum menfaatleri açısından bundan vazgeçmenizde fayda var. Anlaşılan Sayın İlhan Taşçı tüm zamanını ‘yandaş/iktidara yakın’ diye yaftaladığı kuruluşları takibe ayırıyor ama biz RTÜK olarak hiçbir kuruluşu özel olarak takip etmiyoruz" dedi.

Şahin'in açıklamaları şöyle:
"Üst Kurulumuzun çok değerli Üyesi Sayın İlhan Taşçı… Bizim pusulamız millettir. TBMM’de millet iradesiyle çıkarılan yasaya göre hareket ederiz, siyaset yapmadan işimizi yapmamız gerekir. Ben şahsen böyle yaparım. Sizlerin saray hayallerini ve özel ekip özlemlerini anlayışla karşılayabilirim ama bizler kanunlar çerçevesinde hareket etmeyi şiar edinmiş anlayıştan gelmekteyiz. RTÜK içinde özgür irademizle aldığımız kararlarla ilgili özellikle bazı medya kuruluşlarına konuşma alışkanlığından kurtulmamız lazım. Sözümüz varsa sosyal mesafemize dikkat ederek her zamanki gibi karşılıklı konuşmamız gerekir diye düşünüyorum. Millete değil de bir kesime hitap etmek uğruna Anayasal bir kurum olan Üst Kurulumuzu yıpratma eylemlerimize son vermemiz lazım. Kimi medya kuruluşlarının hamiliğine soyunurken kimilerineyse düşmanca tavır takınmanız tarafsızlık ilkemizi zedelemektedir. İvedi olarak kurum menfaatleri açısından bundan vazgeçmenizde fayda var. Anlaşılan Sayın İlhan Taşçı tüm zamanını ‘yandaş/iktidara yakın’ diye yaftaladığı kuruluşları takibe ayırıyor ama biz RTÜK olarak hiçbir kuruluşu özel olarak takip etmiyoruz. Dileğim ve beklentim odur ki, bir siyasi partinin temsilcisi gibi değil de özünde bağımsızlık olan RTÜK Üyeliğinin gerektirdiği vakarla zihinlerimiz siyasetten arınmış olarak görevimizi yerine getirelim. Artık kanalları kategorize etmekten, ayrım yapmaktan lütfen vazgeçelim."

RTÜK Başkanı Şahin'in açıklamasına RTÜK Üyesi İlhan Taşcı'dan yanıt geldi. Taşcı, "Bizim pusulamız millettir" diyen Şahin'e, "Benim pusulam hakikat, adalet ve hukukun üstünlüğüdür" yanıtını verdi.

Taşcı, "RTÜK Başkanının kamuoyundaki tartışmalardan rahatsız olmasına gerek yoktur. Bu tartışmaları bitirmenin yolu, yayıncılara çifte standart uygulamamak ve adil olmayan kararlara imza atmamaktır" dedi.

Taşcı'nın açıklamaları şöyle:
"Sayın RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, benim pusulam hakikat, adalet ve hukukun üstünlüğüdür. Önceliğim, RTÜK'ün tarafsız bir kurul olarak, Saraya yakınlığına ya da uzaklığına bakmaksızın yayıncılar hakkında adil kararlar alabilmesidir. Kurulun varlık nedeni tam da budur. Bu konudaki en büyük görev size düşmektedir. RTÜK Başkanı olarak bunu sağlamanız halinde kurumun saygınlığına ilişkin tartışmalar da son bulacaktır. 

RTÜK'ün her saygıdeğer üyesi gibi benim de görevim basın özgürlüğü ve özgür yayıncılığın önündeki engelleri kaldırmaktır. Yayıncı kuruluşlara bakış açımızdaki temel ilke, ne tür bir yayıncılık faaliyeti ve anlayışı içinde olurlarsa olsunlar, "Basın ve düşünce özgürlüğü; ifadeyi yayma ve yurttaşların haber alma hakkı ozgürlüğü" bağlamındadır. Bu temel ilkeye bağlılık, yayıncıdan yana tavır almak demek değildir. Tersine görevimizin gereğidir. Kamu vicdanını rahatsız eden kararları nedeniyle RTÜK Başkanının kamuoyundaki tartışmalardan rahatsız olmasına gerek yoktur. Bu tartışmaları bitirmenin yolu, yayıncılara çifte standart uygulamamak ve adil olmayan kararlara imza atmamaktır."
 
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları