loading
close
SON DAKİKALAR

Rusya’dan Ayasofya açıklaması: Uluslararası yasal düzenlemeler dikkate alınsın

Rusya’dan Ayasofya açıklaması: Uluslararası yasal düzenlemeler dikkate alınsın
Tarih: 03.07.2020 - 13:45
Kategori: Dünya

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesine dair yaptığı açıklamada, Türkiye’ye uluslararası düzenlemelere uyma çağrısı yaptı.

Ayasofya üzerinde süren statü tartışmaları devam ederken Rusya’dan Türkiye’ye “Ayasofya kültürel bir mirastır” uyarısı geldi.

“ÇOK SAYIDA TURİST ZİYARET EDİYOR”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ayasofya ile ilgili açıklama yaptı. Sputnik’e konuşan Zaharova, Ayasofya ile ilgili durumu yakından takip ettiklerini belirterek, “Bilindiği gibi bu kilise, karmaşık bir tarihe sahip Bizans mimarisinin eşsiz bir örneği. Halihazırda İstanbul’un başlıca anıtlarından biri ve her yıl Rusya dahil dünyanın her yerinden çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor” dedi.

UNESCO VURGUSU

Tartışmaları yakından takip ettiğini belirten Zaharova, “Prensip olarak, bu kilisenin evrensel bir miras olarak olağanüstü kültürel ve tarihi öneminden hareket ediyoruz. Ayasofya, UNESCO dünya miras listesinde yer alıyor ve biz, güvenliğin ve erişebilme özelliğinin korunması dahil bu statüsüyle ilgili tüm taleplere uyulacağından hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ANIT YÖNETİMİNE DAİR DÜZENLEMELER DİKKATE ALINSIN”

Ayasofya'nın kültürel bir miras olduğunu vurgulayan Zhaarova, “Bu sıra dışı anıtın statüsüne ilişkin tüm kararların dengeli olmasını, bu sorunun inanlar için yüksek hassasiyeti, bilinen dinler arası bağlamı ve UNESCO Dünya Mirası anıtlarının yönetimi alanında mevcut uluslararası yasal düzenlemelerin dikkate almasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları