loading
close
SON DAKİKALAR

Sağlık Bakanlığı: Türkiye, ilaç alanında dünyadaki kuralları belirleyen Uluslararası Uyum Konseyine tam üye olarak kabul edildi

Sağlık Bakanlığı: Türkiye, ilaç alanında dünyadaki kuralları belirleyen Uluslararası Uyum Konseyine tam üye olarak kabul edildi
Tarih: 03.06.2020 - 08:31
Kategori: Sağlık, Yaşam

Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun tam üyelik başvurusu, Uluslararası Uyum Konseyinin 27 Mayıs 2020 tarihli toplantısında oy birliğiyle kabul edildi.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin ilaç alanında dünyadaki kuralları belirleyen Uluslararası Uyum Konseyine (ICH) tam üye olarak kabul edildiğini açıkladı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun 2017 Kasım ayından beri konseye gözlemci statüsünde katıldığı belirtildi.
Bakanlığın açıklaması şöyle:
"Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun (TİTCK) tam üyelik başvurusu, Uluslararası Uyum Konseyinin 27 Mayıs 2020 tarihli toplantısında oy birliğiyle kabul edildi. Böylece ülkemizde ruhsatlandırılan beşeıl tıbbi ürünlerin, yapılan klinik çalışmaların, yürütülen farmakovijilans faaliyetlerinin uluslararası standartları karşıladığı tescil edilmiş oldu. 
2017 Kasım ayından beri Konseye gözlemci statüsünde katılan TİTCK, üyelik kriterlerinin tamamını yerine getirerek ABD (FDA), Avrupa Birliği (EMA), Japonya (PMDA), İsviçre (Swissmedic), Kanada (Health Canada), Singapur (HSA), Güney Kore (MFDS), Çin (MNPA), Tayvan (TFDA), Brezilya (Anvisa) gibi ilaç otoritelerinin yanında tam üye olarak yerini aldı. 
TİTCK, Uluslararası Uyum Konseyinin teknik kılavuzlarına uyum sağlamakla kalmayacak, söz konusu kılavuzların oluşturulmasına da katkı sağlayacaktır."
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasa, "Bakanlığımıza bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Beşeri İlaçlar Uluslararası Uyum Konseyi üyeliğine oy birliğiyle kabul edildi. Dünyadaki ilaç geliştirme ve üretim süreçlerinde Amerika (FDA) ve Avrupa Birliği’nin (EMA) ilgili kuruluşlarıyla birlikte aktif rol oynayacağız" ifadelerini kullandı.
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları