loading
close
SON DAKİKALAR

TGC'den Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç'ın tutuklanmasına tepki: Gazeteci, haberi halkla paylaştığı için suçlanamaz

TGC'den Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç'ın tutuklanmasına tepki: Gazeteci, haberi halkla paylaştığı için suçlanamaz
Tarih: 05.03.2020 - 12:18
Kategori: Medya

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Oda TV Haber Müdürü ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Terkoğlu ile muhabir Hülya Kılınç’ın şehit olan bir MİT üyesinin cenazesinin haberleştirilmesi gerekçesiyle tutuklanmalarına ilişkin açıklama yayınladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Oda TV Haber Müdürü ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Terkoğlu'nun ve muhabir Hülya Kılınç’ın yaptıkları haber nedeniyle tutuklanmalarına tepki gösterdi. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'den yapılan açıklamada, "Meslektaşlarımızın tutuklanmasını protesto ediyoruz. Haberi halkla paylaştığı için gazeteci suçlanamaz, gazeteci hakkında dava açılamaz" denildi.

TGC'nin açıklaması şöyle:

"Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne göre; gazeteci; tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir. Gazetecinin karşısına çıkarılacak gizlilik ve sır gibi engeller, hukuka ve uluslararası normlara uygun olmalıdır. Bunu yok sayan iktidar anlayışı ise haber yapan gazeteciler üzerindeki baskısını gözaltı ve tutuklamalarla sürdürmektedir.

Son olarak Oda TV Haber Müdürü ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Terkoğlu ile muhabir Hülya Kılınç sadece haber yaptıkları için tutuklanmışlardır.

Meslektaşlarımızın tutuklanmasını protesto ediyoruz. Haberi halkla paylaştığı için gazeteci suçlanamaz, gazeteci hakkında dava açılamaz. Gazeteci tutuklu yargılanamaz. Gazeteciler yazılarından, çizilerinden, yorumlarından ötürü gözaltına alınmasın, tutuklanmasın istiyoruz. Halkın haber alma kanallarının yasaklarla, devlet sırrı kavramlarıyla tıkanmasını kabul edilemez buluyoruz.

İktidar ve muhalefete cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü bulunan 84 gazetecinin de biran önce serbest bırakılması ve Türkiye’nin gazetecilik konusunda ayıplı ülke statüsünden çıkarılması için çağrı yapmaya devam ediyoruz."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları