loading
close
SON DAKİKALAR

TTB Başkanı Adıyaman: İstikrarlı bir düşüş yok, salgın devam ediyor

TTB Başkanı Adıyaman: İstikrarlı bir düşüş yok, salgın devam ediyor
Tarih: 30.05.2020 - 12:00
Kategori: Sağlık, Yaşam

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘normalleşme’ adımları kapsamında 1 Haziran’dan itibaren bir çok kısıtlamayı kaldırması kararına Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman'dan tepki geldi.

Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgınına yönelik ülke genelinde 'şehirler arası seyahat kısıtlaması', 'kafe ve restoranların kapatılması', 'spor salonlarının kapatılması' gibi tedbirler alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün yaptığı açıklamada, 1 Haziran itibariyle alınan bu kısıtlama kararlarının kaldırıldığını duyurdu. . 

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman alınan bu ‘normalleşme’ kararına tepki göstererek, “İstanbul’dan bütün illere bu virüsü taşıyacaklar” dedi.

Zeynel Lüle’nin hazırladığı Tele 1'deki Gün Ortası programında açıklamalarda bulunan Prof. Adıyaman, “Türkiye’de salgın devam ediyor ama hiçbir şey olmamış gibi her şey eskiye döndü. İstanbul’dan bütün illere bu virüsü taşıyacaklar” ifadelerini kullandı. Adıyaman özetle şöyle konuştu:

“Dün akşam 33 bin 559 test yapılmış, 1182 yeni vaka tespit edilmiş, 30 can kaybı var. Son bir hafta içinde yeni vakalar binin altına düştü tekrar çıkmaya başladı. İstikrarlı bir düşüş yok. Bu, salgın devam ediyor demek. Veriler il il açıklanmıyor ama İstanbul'da hiç mi hasta kalmadı. Bu 1182 yeni vaka nerede? Hastalığı taşıyanların yüzde 80’inin semptomsuz taşıdığını biliyoruz. İstanbul'daki hastaların yüzde 10'un altında toplumsal bağışıklık. Salgının rortadan kalkması için kriter toplumun yüzde 60-70'inin virüsle tanışmasını gerektiriyor. Böyle bir durum yok. Siz açtınız İstanbul’dan tüm illere ulaşımı. Bir nevi bu virüsü gönderebilirsiniz. 

65 yaş üstündekiler evde kalıyor ama bunda da bir eşitlik yok. 65 yaşın üzerinde işletme sahiplerine sokak serbest. Bu istisna bile önceliğin ne olduğunu gösteriyor. Halk sağlığından öte başka bir şey var o da ekonomik çıkarların korunması. 

(Antep Tabip Odası başkanının mayıs ayı başına göre vakaların 5 misli ttığı açıklaması) Antep bir sanayi şehri. Fabrikalar hiç kapanmadı. Sosyal emsafeye, maskeye dikkat edilmemiş. Öyle açıklamalar yapılıyor ki iş bitti, kalmadı sanki. İnsanlar kendilerini sokaklara attılar. 

Toplum sağlığıyla ilgilenmek zorundayız. Bunların erken olduğunu düşünüyoruz.

DSÖ, bilimsel verilere göre gevşetme yapmazsanız birinci dalga içinde yeni pikler çıkabilir, dedi. Yeni açılımın ekonomik kaygılar göze alınarak yapılmaması gerekiyor, halk sağlığının temel alınması gerekiyor."

 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları