loading
close
SON DAKİKALAR

Vecdet Öz: 15 Temmuz, 40 yıl önce başlatılan ve AKP iktidarıyla cesaretlenen ihanet projesinin uç verdiği tarihi gündür

Vecdet Öz: 15 Temmuz, 40 yıl önce başlatılan ve AKP iktidarıyla cesaretlenen ihanet projesinin uç verdiği tarihi gündür
Tarih: 15.07.2020 - 14:22
Kategori: Siyaset

Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, 15 Temmuz'la ilgili yaptığı açıklamada, "Masum şehitlerimizi rahmetle, FETÖ'yü devlete taşıyıp başımıza bela edenleri ve darbeci hainleri lanetle anıyorum" dedi.

Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, 15 Temmuz'un 4. yıl dönümünde açıklama yaptı. Öz, "Her şey 1980 askeri darbesiyle başlatıldı. Amaç, başkanlık sistemi, federasyon, bölünmüş Türkiye ve devlet içinde devlet kurmaktır" dedi.

Vecdet Öz'ün açıklaması şöyle:
"Bugün 15 Temmuz"

Türk vatanına yapılan organize ihanetin yıldönümüdür..

Masum şehitlerimizi rahmetle, FETÖ'yü devlete taşıyıp başımıza bela edenleri ve darbeci hainleri lanetle anıyorum..

15 Temmuz, 40 yıl önce başlatılan ve AKP iktidarıyla cesaretlenen ihanet projesinin uç verdiği tarihi gündür..

15 Temmuz’a kadar gelinen süreci daha iyi anlayabilmek için lütfen bu yazıyı sabırla okuyun !!.

......

Her şey 1980 askeri darbesiyle başlatıldı..

Amaç, başkanlık sistemi, federasyon, bölünmüş Türkiye ve devlet içinde devlet kurmaktır!.

Şimdi sizlere 1980-2015 yılları arasındaki olayları detaylara girmeden tarihsel sürece göre sıralayacağım

Yıl 1980: Askeri darbeyle milli siyaset tasfiye edildi ve kontrol altında bir darbe hükümeti kuruldu. FETÖ o günde vardı ve Cuntaya destek verdi..

Yıl 1981: Özal Darbe Hükümetinin başbakan yardımcısı ve ekonomi bakanıdır. 15 Ekim 1981 günü Kürt sorununa çözüm adı altında Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada “Federasyon dahil her şeyi konuşmalıyız” diyerek ilk kez niyeti ortaya koydu..

Yıl 1983: Özal, emperyal darbe komutanı Kenan Evren’in talimatıyla ülkenin Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Erzurum, Diyarbakır, Eskişehir, Trabzon olarak 8 eyalete bölünmesiyle ilgili bir kararname hazırlandı ve ilk resmi işlemi başlattı..

Yıl 1988: Mesut Yılmaz’ın Dışişleri Bakanı olduğu ikinci Özal hükümeti döneminde Türkiye, Avrupa yerel yönetimler özerklik şartını imzalayarak ilk tavizi verdi..

Yıl 1991: Turgut Özal Cumhurbaşkanı oldu ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı 3723 sayılı ve 12.04.1991 tarihli yasa ile TBMM tarafından onaylandı. Özal yapmakta olduğu işlem yüzünden ileride Anayasa’nın 105. Maddesi uyarınca “Vatana İhanet” ile suçlanmaktan çekinerek 21.05.1991 tarih ve 3723 sayılı terörle Mücadele Kanunu’nun 23. Maddesi ile 29 Nisan 1923 tarih ve 2 sayılı “Hıyanet-i Vataniye kanununu yürürlükten kaldırttı.

Yıl 1993: 17 Şubat günü Org. Eşref Bitlis uçağının düşürülmesi sonucu şehit edildi. Eşref Bitlis İncirlikten kalkan ABD helikopterlerinin PKK’ya ikmal yaptığını tespit etmiş ve tekrarı halinde vur emri vermişti. Böylelikle TSK’nın ilk direnci kırılarak orduya göz dağı verilmiş oldu. Hükümet olayın üstüne gitmedi.

Yıl 1995: TSK, 21 Mart- 02 Mayıs tarihleri arasında, ABD’den bağımsız olarak Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı Çelik Harekâtı düzenledi. Bunun üzerine ABD’nin Foreign Affairs, Foreign Reports, Mediterranean Qarterly ve Joint Forces Qarterly gibi yarı resmi organları “Türk komutanlar hizadan çıktı” açıklamasını yaptılar.

Yıl 1995: Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşen ve ABD heyetince ABD’nin Kuzey Körfez İşleri İstasyon Şefi Robert Deutsch’ın başkanlık ettiği birinci Türkiye -ABD görüşmelerinde ABD Türkiye’nin Federasyona geçmesini istedi.

Yıl 1996: TSK, ABD’nin tehdit ve tasarruflarına karşı yeniden yapılanmaya başlayarak TSK’yı tümenler yerine yüksek ateş gücüne sahip hareketli tugaylara dönüştürdü ve yurt sathında yaygın yerleştirmeye başladı.

Yıl 1998: 28 Şubat tarih ve 406 sayılı Milli Güvenlik Kurulu kararı ile Genel Kurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu “28 Şubat’ı bin yıl sürdürmeye kararlıyız” dedi.

Yıl 1999: Recep Tayyip Erdoğan 26 Mart günü okuduğu bir şiir bahane edilerek Pınarhisar Cezaevine konuldu ve burada  bilinçli olarak dört ay tutularak kamu vicdanında mağdur edildi.

Yıl 2001: Cezaevi mağduriyeti kamu vicdanında karşılık bulan Recep Tayyip Erdoğan 14 Ağustos günü bu rüzgarla Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdu.

Yıl 2002: 24 Temmuz’da ABD, TSK’nın bu kararlılığı karşısında harekete geçti. Bin Yılın Meydan Okuması adı altında Nevada çölünde Türkiye’yi işgal tatbikatı yaparak gözdağı verdi..

Yıl 2002: AKP, 03 Kasım günü yapılan genel seçimlerde iktidara geldi. FETÖ ile birlikte kadrolaşma çalışmaları başladı..

Yıl 2003: ABD 20 Mart günü Irak’ı işgale başladı..

Yıl 2003: Dışişleri Bakanı Abdullah Gül 02 Nisan günü ABD Dışişleri Bakanı Colin Powel ile 2 sayfa, 9 maddelik gizli bir anlaşma imzaladı ve 7. madde gereği Federasyona dönülme şartı kabul edildi.

Yıl 2003: 04 Haziran günü BM İkiz Sözleşmeleri TBMM’de onaylandı.

Yıl 2003: ABD askerleri 04 Temmuz günü Türk subaylarını esir alarak kafalarına çuval geçirdi..

Yıl 2003: Başbakan Erdoğan, 08 Temmuz günü çuval operasyonu karşısında ABD'ye nota verilmesini isteyen muhalefete alaylı bir tavırla "ne notası veriyorsun, müzik notası mı" diye cevap verdi..

Yıl 2004: 07 Mayıs günü Anayasa’nın 90. maddesine ek yapıldı. (Ek.07.05.2004-5170/7 Md.)
Buna göre milletlerarası antlaşmaları uygun bulma kabul edildi. Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda Milletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır hükmü kabul edildi..

Yıl 2005: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a American Jewish Congress (Amerikan Yahudi Kongresi) tarafından ‘Profiles in Courage’ cesaret ödülü verildi.

Yıl 2006: Recep Tayyip Erdoğan 04 Mart günü BOB eş başkanıyız açıklamasını yaptı..

Yıl 2006: 25 Ocak tarih ve 5449 sayılı Kalkınma ajansları kanunu ile 25 eyalete geçiş hazırlığı istendi..

Yıl 2007: TSK’nın küçültülmesini isteyen ABD, 12 Haziran günü yerli işbirlikçileriyle tertiplettiği kumpasla Ümraniye’de bir gecekonduda 27 adet el bombası bulunmasıyla TSK’ya karşı davalar başlatılmasını sağladı. Ergenekon, Balyoz gibi davalarla TSK’nın gözde subay ve komutanları bir bir tasfiye edildi..

Yıl 2009: “Kürt Açılımı” ile yola çıkarılan federasyon hazırlıklarına başlandı ve Oslo görüşmeleri yapıldı..

Yıl 2009: 29 Mart günü Büyükşehir Belediye seçimleri sonrasında BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan büyük bir memnuniyet içinde artık Kürdistan sınırlarının çizildiğini açıkladı..

Yıl 2010: 12 Eylül günü Anayasa referandumuyla Yargı bağımsızlığı zedelendi..

Yıl 2012: 06 Aralık gün ve 6360 sayılı Büyük Şehir Kanunu ile Güneydoğu’da kurulacak eyalet iskeleti  şekillendi..

Yıl 2013: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  11. Türkçe Olimpiyatları’nda duygusal bir konuşma yaptı. Fethullah Gülen’den övgüyle bahsetti..

Yıl 2014: 16 Temmuz gün ve 6551 sayılı Çözüm Sürecine (Terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine) dair kanun çıkarıldı..

Yıl 2015: 07 Haziran seçimlerinden sonra PKK’ya karşı başlatılan askeri temizlik harekâtının ABD’nin askeri gücüne zarar verdiği beyan edilerek Türkiye uyarıldı..

Yıl 2015: 15 Temmuz tarihinde Türk askerinin şerefli üniformasını giymiş vatan haini Amerin askerleri tarafından darbe teşebbüsünde bulunuldu..

Mahiyeti henüz karanlık olan bu girişime ilişkin bazı hususların tarihin ilerleyen sürecinde AKP sonrası aydınlanacağını umut ediyorum.

....

Birbirine eklemlenmiş ve amacı ülkeyi tahrip etmek olan siyasi tasarrufları sizlere fazla detaylara girmeden kronolojik sıraya göre kısaca ifade etmeye çalıştım, umarım fikir sahibi olmuşsunuzdur.

2015 sonrası ise hepimizce malum!

Geçen beş yıllık sürede başta ekonomik kriz olmak üzere başımıza gelen onlarca vahim hadiseye hep birlikte şahit olduk ve olmaya da devam ediyoruz.

Hiç endişeniz olmasın ki yukarıda sarf edilen onca çabanın arkası gelecektir ve eğer siyaseten duyarsız kalırsak ülkemiz sonunda Yugoslavya modeli federatif bir yönetime geçirilerek bölünmeye çalışılacaktır. Zira kendi ellerimizle onay verdiğimiz tek adamlı başkanlık sistemi ne yazık ki bunun alt yapısıydı ve ülkedeki mevcut idari sistem artık tamamıyla bu projenin taşeronu haline dönüşmüştür..

2015 sonrası yapılan tüm milliyetçi söylemler ve hamasi nutuklar kurbanı kesmeden önce yapılan süsleme ve tribün şovdan başka bir şey değildir. Dışa karşı yapılan efelenmelerin tamamı içi boş danışıklı dövüş ve kayıkçı kavgasından ibarettir..

Yegane hedef; her türlü hile-i şeriyye ile 2023’de iktidarı tekrar ele geçirmek ve son noktayı koymaktır..

Bu gerçeği göremeyen yada görmezden gelen partilerin ülkeyi içine düşmüş olduğu girdaptan çıkarma şansı yoktur.

Tek çözüm yüzde yüz yerli ve milli bir siyaset ile ideolojik ayrım gözetmeksizin ona gönül verecek vatanperver seçmendir.

Köprüden önce son çıkışa az kaldı.

Oyuna gelme Türkiye’m!

Ver elini..."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları