loading
close
SON DAKİKALAR

3 fidan unutulmadı, unutulmuyor, unutulmayacak

Turgut Ünlü
Tarih: 07.05.2020
Kaynak: www.istanbulgercegi.com

Turgut Ünlü: Eğilmeden, dimdik, inanç ve kararlılıkla, tüm olumlu birikimlerimizi kucaklayacak ve de geride kalanlara 'zor ve çetin şartlar'a karşı aynı kararlılığın gösterilmesi vasiyetini bırakarak ışıklara yürüdüler.

Türkiye devrimci gençlik hareketinin önderlerinden; Deniz-Hüseyin-Yusuf yoldaşlar, 48 yıl önce 6 Mayıs 1972 Cuma günü sabaha karşı, 9 ay 15 gün süren hızlı bir yargılamadan sonra idam edilmişlerdi.
‘’ Suçları’’ ;  ABD emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı çıkmak, tam bağımsız ve gerçekten demokratik bir Türkiye'yi istemekti.
 Ne yazık ki, Amerikancı sıkıyönetim  ‘’paşa’’ larının idam isteklerine, M. Kemal Paşa’nın 23 Nisan 1920’de açtığı TBMM’nin 53 vekilinin ret oyuna karşılık 238 kabul oyu vererek; milletin vekilleri de onay vermişlerdi.
‘’ 3’ e  3 ‘’  intikam sesleri arasında verilen bu cinayet kararı, aradan 48 yıl geçmesine rağmen vicdanlarda hiç karşılık bulmadı.  Tam tersine;  3 fidan, devrim şehitleri dendi, on binlerce kız- erkek yeni doğan çocuklara Ddeniz-Hüseyin-Yusuf adları verildi.
Ama, onları gencecik yaşlarında yaşamdan koparanlar unutuldu.
Çoktan tarihin çöplüğüne atıldılar...
‘’Bizler, Türkiye toplumunun tarihi geçmişinde sağlam olan, ulusal ve devrimci olan  ne varsa onun mirasçısıyız...  Şartlar, en az Atatürk’ün kumanda ettiği Milli Kurtuluş Savaşı kadar zor ve çetin. Ama mümkün. Şİmdiye kadar ki şartlar bizi mücadelemizden yıldırmadı, bundan böyle de yıldırmayacak’’  (savunma’dan)
Eğilmeden, dimdik, inanç ve kararlılıkla, tüm olumlu birikimlerimizi kucaklayacak ve de geride kalanlara  ‘’zor ve çetin şartlar’’ a karşı aynı kararlılığın gösterilmesi vasiyetini bırakarak ışıklara yürüdüler.
İdam sehpasına giderken ve sehpada bile mücadelelerini sürdüren yoldaşlarımız, onur ve gururla taşıdıkları, tam bağımsız ve gerçekten demokrat Türkiye bayrağını bizlere bıraktılar.
Yiğit yoldaşlar... Mücadeleye bıraktığımız yerden devam ediyoruz, edeceğiz.
Sizleri unutmadık, unutmayacağız.
Yılmadık, yılmayacağız.
Sizleri, onurlu mücadelenizi selamlıyoruz.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları