loading
close
SON DAKİKALAR

Çölde pirinç üretmek

Turgut Ünlü
Tarih: 26.06.2020
Kaynak: www.istanbulgercegi.com

Turgut Ünlü: Covid- 19 salgını, tarımın, gıda üretiminin önemini çölün ortasında yer alan ülkelere öğretmişken, hazine gibi duran doğal tarım alanlarını kullanma anlayış, uygulama beceri ve tarihinden ders çıkarımını, ülkemizde uygulamaya koyabilme uyanışını, yurtseverliğini bize de sağlar umarım.

-Çölde pirinç üretilebilir mi?
-Evet. Etrafı çöl ve denizle çevrili Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bu iş 2020 mayısında başarıldı.
- irinç üretiminin olmazsa olmazı olan su gereksinimi, deniz suyunun arındırılışı ile sağlanıyor.
-Koronovirüs salgınıyla birlikte tarımsal üretimin önemini anlayan BAE ve diğer Körfez ülkeleri, ufukta  gözüken kıtlığı görerek arayışlara girdiler. Çünkü topraklarının ancak 1/100’ü ekilebilir arazi. Gıda ürünlerinin %90’ını ithal ediyorlar.
-Dünyanın tarımda kendi kendine yetebilen nadir ülkelerinden biri olan ülkemizin bugün içine düştüğü durumu gördükçe; ‘’Çölde pirinç yetiştirecek kadar geleceğine yatırım yapanlar’’ı   görünce  büyük üzüntüye varıyoruz.
Ayçiceğinin kabuğunu bile Rusya’dan ithal eden anlayışa ne demeli ?
-Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk;  "Milli ekonomi’nin temeli tarımdır. Bunun içindir ki tarımda kalkınmaya büyük önem vermekteyiz"  diyerek köylümüzü desteklemiş, 20 üretme çiftliğini çağdaş tarım için kurmuş, buralarda çağdaş tarım yöntemlerinin gelişmesini, köylünün, çocuklarının eğitimini sağlamış, çiftçiye tohumluk ve fidan temin etmişti.
-Köylüyü milletin efendisi yapan anlayış, 10 yılda dünyanın hızlı kalkınan 3 ülkesinden birisini Türkiye tapmıştı.
-Covid- 19 salgını, tarımın, gıda üretiminin önemini çölün ortasında yer alan ülkelere öğretmişken, hazine gibi duran doğal tarım alanlarını kullanma anlayış, uygulama beceri ve tarihinden ders çıkarımını, ülkemizde uygulamaya koyabilme uyanışını, yurtseverliğini bize de sağlar umarım.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları