loading
close
SON DAKİKALAR

İki Devlet

Turgut Ünlü
Tarih: 30.01.2021
Kaynak: wwww.istanbulgercegi.com

Turgut Ünlü; Radikal reformlar yapmak zorunluluğunda olan Türkiye, ivedilikle TAM DEMOKRATİK BİR ANAYASA yaparak, parlamenter yönetime dönmelidir ki belirttiğimiz tehlikeli İKİLİ DEVLET yapı ve görünümünden çıkabilsin.

Ülkemizde, denge ve denetim eksikliğinden, keyfiliğe, hukuk dışılığa ve hukuk tanımazlığa varan uygulamalarından vb. büyük eleştirilen alan, kamuoyunda TEK ADAM REJİMİ diye bilinen BAŞKANLIK SİSTEMİ; ‘’İKİLİ DEVLET’’ görünümündedir.

‘’Fiili olan hukuki olanın yerine geçerse, orada Ernest Fraenkel’in deyimiyle İKİLİ DEVLET vardır. Bu yapıda, her türlü hukuksuzluk, veya ‘ikili hukuk’ görüntüsü giderek meşrulaştırılır."

E. Fraenkel; 1941’de yayınlanan İKİLİ DEVLET adlı kitabında; Almanya’da Hitler’in iktidarının başında ikili devlet ve hukuk düzenini nasıl inşa ettiğini anlatıyor. Bir yanda yürürlükteki hukuk düzeni, öte yanda ise iktidarın kendisi ve hedefindekiler için geliştirdiği istisna alanı vardır. Bu ‘ ‘yürürlükteki hukuktan muaf ‘’ yapı, adım adım alanını mevcut hukukun alanına doğru genişletebilir. Bu genişleme sonucunda da fiili ve istisnai olmaktan çıkıp kurala dönüşebilir.’’

Radikal reformlar yapmak zorunluluğunda olan Türkiye, ivedilikle TAM DEMOKRATİK BİR ANAYASA yaparak, parlamenter yönetime dönmelidir ki belirttiğimiz tehlikeli İKİLİ DEVLET yapı ve görünümünden çıkabilsin.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları