loading
close
SON DAKİKALAR

Lise ve üniversite giriş sınavlarına girecek sevgili öğrenciler...

Turgut Ünlü
Tarih: 12.06.2020

Turgut Ünlü: Önemli olan onurlu başarıdır. Onurlu başarı, emektir, dayanışmadır, gerçek mutluluktur. Onursuz başarı, birini yok sayarak, ezerek, emeksiz yükselmektir. Bu sayede zenginlik sağlanabilir. Ama bu mutluluk getirmez, yalnızca yoksulluktan kurtarır.

Bu yıl, hem Covid- 19 salgını nedeniyle uzun süre okullarınıza gidemediniz, yüz yüze eğitimden yoksun kaldınız. Hem de sınav tarihiniz, daha önce açıklanan tarihten öne çekildi.

Durumdan öğretmenleriniz kadar sizlerin de memnun ve mutlu olmadığınızı, belirsizlikler yaşadığınızı biliyoruz.
Keşke hepinizi başarılı kılabilseydik, mutlu edebilseydik. Bu çok zor mu?   Kesinlikle hayır.  Ancak uzun yıllardır ülkemizi yönetenlerin ve onların da  ‘’müttefik’’ oldukları ülke ve sistemlerin tercihi böyle oldu ve bu da sürüyor.
Bütün çocuklarımızı kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarından geçirmek, 12 yıla çıkarılmış zorunlu bir eğitim sistemini yaratmak, yetenek ve becerilerinizi tespit edip ona göre sizleri mutlu olabileceğiniz bir mesleğe yönlendirmek, sınav stresinden uzak, geleceğe gülmekle bakabileceğiniz bir eğitim-öğretim ortamı yaratmak, bilimsel, sorgulayıcı, ülkemiz kültürel, sosyal, bölgesel gerçeklerine uygun, karma, eşit, parasız, üretime ve istihdama dönük bir eğitim sistemi oluşturmak; tarihinde köy enstitüleri örneğini yaşamış, ilk ulusal bağımsızlık mücadelesini başarı ile taçlandırmış bir ülke için hiç de zor olmasa gerek. Ancak ne yazıktır ki ülkemizde 50’li yıllardan sonra bu başarıldı ve siz bu anlamsız çark içindesiniz.
Bu noktada sizlerden özür dilemek gerekiyor.
Yeri gelmişken sizlere büyüğünüz, deneyimli bir hocanız olarak önemli gördüğüm bir iki konuyu aktarmak isterim.
Unutmayın ki başarı görecelidir, izafidir. Kişiye, zamana vb. göre değişir. 
Başarı, kişinin ayakları üstünde kalabilmesidir.  Bu kalış çabasında izlenecek yol önemlidir.
           
Cenap Şehabettin; “Zirvede kartallar da sürüngenler de vardır.  Birileri uçarak diğerlerini sürünerek oraya çıkmıştır” diyor. Burada kartallarınki onursuz, sürüngenlerinkiyse onurlu başarıdır. Önemli olan onurlu başarıdır. Onurlu başarı, emektir, dayanışmadır, gerçek mutluluktur. Onursuz başarı, birini yok sayarak, ezerek, emeksiz yükselmektir. Bu sayede zenginlik sağlanabilir. Ama bu mutluluk getirmez, yalnızca yoksulluktan kurtarır. Maddi imkanlar deniz suyu içmek gibidir. İçtikçe susarsın, susadıkça içersin.
Sizler onurlu, sağlıklı başarıya tercih edin. Böylece kendi değerlerinize, kendi yeteneklerinize uygun olarak hedefinize ulaşabilirsiniz. Her tür sömürüye, haksızlık, hukuksuzluğa, ayrımcılığa, eşitsizliğe karşı çıkın. Ülkenizi bütün canlıları, doğayı sevin. Her şeyi sorgulayın. Tarihimizi, insanlık tarihini bilin. Gerçek bilgi sahibi insan her zaman değerlidir.
Başarılı, mutlu ve sağlıklı kalın.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları